Hlavní navigace

Open source je pro firmy čím dál zajímavější, ukazuje průzkum

17. 4. 2015

Sdílet

Společnosti Black Duck a North Bridge již podeváté zajistily průzkum týkající se popularity open source ve větších firmách. Ve všech ohledech si svobodný software od minulého roku polepšil. 78 % dotázaných firem alespoň částečně open source používá, přičemž celých 93 % má v plánu zastoupení open source softwaru ponechat na stejné úrovni nebo ještě zvýšit.

Participace firem na open-source projektech pak meziročně vzrostla z 50 na 64 % s tím, že 88 % z nich se do vývoje chce ještě víc zapojit. Nejvíce na svobodném softwaru oceňují škálovatelnost, snadnost nasazení a bezpečnost. Na druhou stranu je polovina společností nespokojená s tím, že nedokáží kvalifikovaně posoudit bezpečnostní hrozby.

(Zdroj: LinuxInsider)

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 17. 4. 2015 20:08

  ivoszz (neregistrovaný)

  Pokud zástupce nějaké firmy uvede, že firma open source nepoužívá, tak se jenom usvědčuje z naprosté neznalosti. Neumím si představit firmu, která by nějakým způsobem open source nevyužívala. Dokonce si myslím, že by bylo extrémně obtížné, mít na dnešním počítači vůbec operační systém, který open source neobsahuje. To bychom se asi museli vrátit zpět někam k dosu.

 • 20. 4. 2015 10:14

  cmartin

  Pokud zástupce nějaké firmy prohlásí, že v closed-source řešení jsou schopni kvalifikovaně posoudit rizika, považuju to v převážné většině případů přinejmenším za značnou nadsázku. Těch, kterým Microsoft nebo IBM ukážou zdrojové texty částí systému, je jako šafránu a bez nich se nutně spoléhá na názor někoho jiného (certifikace) nebo rozmanitá ujištění.
  Ať si každý udělá vlastní názor na to, jak kvalifikované takové posouzení rizik asi bude.

  Ve vztahu k open-source je sice možnost kvalifikovaného posuzování snáze dostupná, to ale podle mého názoru neznamená, že by jí skutečně mnoho subjektů aktivně využívalo - zaměstnat znalé čtenáře zdrojového textu jádra operačního systému, aby v něm hledali zranitelnosti, inu kdo z vás osobně zná subjekt, který by něco takového skutečně dělal?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Bývalý redaktor serveru Root.cz, dnes produktový manažer a konzultant se zaměřením na Bitcoin a kryptoměny.