Hlavní navigace

OpenBSD 5.1 bude mít podporu pro NAT64

27. 2. 2012

Sdílet

Nadcházející verze operačního systému OpenBSD s označením 5.1 bude obsahovat podporu pro NAT64. Jde o technologii, která sítím umožňuje přejít na čisté IPv6. Případný provoz do IPv4 se schová za tento NAT. Aby vše fungovalo, je potřeba ještě DNS64, které se stará o překlad A záznamů na AAAA záznamy. Detaily fungování jsou popsané v RFC 6146 a RFC 6052.

Přímo v linuxovém jádře podpora pro NAT64 ještě není, ale existuje několik implementací třetích stran, které je možné zkompilovat jako modul. Google se na prvním místě rozhodl vybrat implementaci s názvem TAYGA, kterou si můžete prostudovat na její domovské stránce. Další podobný projekt najdete třeba na adrese linuxnat64.sou­rceforge.net.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 28. 2. 2012 8:16

    pepazdepa (neregistrovaný)

    dns64 je, jeden z vyvojaru udrzuje patche pro unbound a bind iirc. bind uz doziva v OpenBSD (v base mysleno), par lidi pracuje na importu unbound do base, pak se asi bude resit oficialni podpora dns64.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.