Hlavní navigace

OpenBSD 7.0 přináší podporu pro 64bitové procesory RISC-V

14. 10. 2021

Sdílet

OpenBSD ryba notebook Autor: Petr Hercík

Vývojáři uvolnili novou verzi operačního systému OpenBSD s číselným označením 7.0. Zatímco budete stahovat čerstvé obrazy, můžete si přečíst o hlavních změnách, které nová verze přináší. Především je to nová platforma risc64 pro 64bitové procesory RISC-V. Plně podporována je zatím jen jediná deska HiFive Unmatched, ale na dalších se pracuje.

Kromě toho dostala spoustu vylepšení také platforma ARM, včetně Maců s procesory Apple Silicon. Ty ještě stále nejsou s OpenBSD použitelné v produkci, ale vývojáři se hodně snaží s každou verzí přinášet podstatná zlepšení. Další novinky se týkají funkčního probouzení ThinkPadů s čipem TPM 2.0, vylepšení virtualizace VMM/VMD, zavedení utility timeout z NetBSD a vylepšení mnoha síťových ovladačů.

Novinek se dočkaly také mnohé softwarové nástroje, které jsou často portovány na jiné operační systémy, včetně Linuxu. Nových verzí se dočkali: terminálový multiplexer tmux, poštovní server OpenSMTPD, knihovna LibreSSL a OpenSSH v nové verzi 8.8.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.