Zrovna včera jsem dodělával semestrálku o rozhodovacích stromech, že mi to ale pocuchalo nervy. Openoffice často padal, například když jsem vytvářel popisek obrázku či grafu a přes ctrl+v tam vkládal text tak se téměř vždy sesypal. nebo při manipulaci s obrázkem (změna velikosti, pozice) to samé. Nakonec jsem to dlouhé době lehké zuřivosti dodělal, a pro jistotu to zkontroluju v MS Wordu, říkám si. Jaké bylo ale moje překvapení, když jsem si to ve wordu otevřel a zjistil, že: nefunguje automatický obsah, nefunguje seznam obrázků a tabulek ani všechny křížové odkazy a záložky, sem tam je nějaká prázdná strana uprostřed práce a obtékání obrázků textem se úplně "rozprasilo". Když sem zkusil vytvořit autom. obsah nebo seznam tabulek znovu, nešlo to - popisky vytvořené v openoffice.org totiz word jaksi nebral v potaz, takže jsem to musel ZASE VŠECHNO dělat znova. A popisky obrázků z openoffice byly v jakémsi dalším rámci, což byl ve wordu problém (změna velikosti, blbnulo i automatické číslování obrázků) - musel jsem je vykopírovat, pak kompletně odstranit a znovu je načisto vložit + doplnit znova popisky. Prostě hrůza. Takže jsem docela zklamanej, myslel jsem, že to bude lepší. Teď abych si udržoval a hlídal windows jen kvůli hloupýmu wordu. Ve škole mi asi *.odt nevezmou :)
No jo M$ Word je smejd, nenacita .ODF a neumi standady natoz jeste ISO, ale moz ze by fungoval .RTF
Ja teda nevim, ale o tom ze .ODF bude ISO se uz vi od schvaleni ASIO(ci jak se to jemnovalo) a schavlovaci proces ISO trval skoro rok, coz je dostatecna doba na zapracovani do M$ Wordu, zvlaste kdyz je KOMPLETNI dokumentace vcetne VZOROVA IMPLEMENTACE VCETNE ZDROJAKU !!!!
Takze ja hlasuji pro zakazani pouzivani ne ISO dokumentu pro nevnitrostatni(tam at si pouzivaji treba LaTeX) komunikaci na vsech statnich institucich, stejne jako ve strojirenstvi, tam musim taky kreslit podle ISO, sroubek taky musi mit zavit podle ISO.
Aha, tak ještě abyste k hlasování připojil odkaz na "KOMPLETNI dokumentace vcetne VZOROVA IMPLEMENTACE VCETNE ZDROJAKU" pro CAD aplikace. Pak by to nebylo takové plácání do vody.
no ale meli by, kdyz je to ted standard. ;) to ONI jsou spatne. ;) ale jasne ze v pozici studenta si clovek zrovna nevyskakuje. pdf (jak zmineno vyse), by melo taky pomoci.
Jak prosím vás souvisí schválení OpenDocument formátu za ISO standart s vašimi problémy s jednou jeho implementací a nemožností v této jedné implementaci jeho konverze do jakéhosi nestandardního formátu (který nedokáží správně přečíst ani jednotlivé verze jeho jediné implementace)?
v clanku citovany ISO 26300:2006 platny od 30.11.2006 je format na pracu s dokumentami v kancelarii, teda na pracovne verzie dokumentov, v ktorych je predpoklad nieco menit
na odovzdavanie zadani v skole (musia sa 5 rokov archivovat) je ina norma
ISO 19005-1:2005
Mimochodom ISO 15930, ISO 19005 a ISO 26300 su jedine tri formaty povolene ISO na kancelarsku pracu, resp. pracu s dokumentami v kancelarii.
Noremy treba poznat, lebo Europska komisia vyzaduje v komunikacii s jej instituciami pouzitie vyhradne ISO formatov, a ziadna statna institucia v EU nesmie odmeitnut porijat cokolvek dodane v ISO formate.
neie je to sice presne ale co ja poznam, tak CEN v podstate len prebera ISO normy EN je v postate to co bolo skor pre danu oblast DIN alebo ISO
European Standards Bodies. There are two European standards organizations that parallel ISO and
IEC. The European Committee for Standardization (CEN) develops standards in the areas of the ISO and the
European Committee for Electrotechnical Standardization (CENELEC) develops standards in the areas of the
IEC. In the European “New Approach,” the EU issues a directive, the European standards
bodies develop the standards, and the standards becomes European Standards (EN). These harmonized
standards carry the presumption of conformity throughout the European Union. http://www.wlf.org/upload/9-5-03kelly.pdf
EK sa ale vyziva v normach ISO
In this case the available languages are presented in text form using the ISO codes for languages. http://ec.europa.eu/ipg/rule4/rule4_en.htm
Ja viem, ze su to nepriame dokazy ale presne cislo nariadenia EK nemam
Roztomile je, ze si ve skole dokazi nainstalovat Word, za ktery musi platit a nedokazi si nainstalovat OO, ktery je zadarmo. Nazval bych to buzeraci. Podle nich ma asi kazdy student vrazit nezanedbatelny peniz do MS Oppice a poridit si kvuli tomu i Windoze.
"Jak prosím vás souvisí schválení OpenDocument formátu za ISO standart s vašimi problémy s jednou jeho implementací a nemožností v této jedné implementaci jeho konverze do jakéhosi nestandardního formátu (který nedokáží správně přečíst ani jednotlivé verze jeho jediné implementace)?"............................
.................díky za pěkně implementovanou odpověď :)
Já vím, že to s mými problémy přímo nesouvisí, ale v úvodním článku se také píše: "Doufejme, že je to další argument pro jeho používání", což mi nedalo a musel sem napsat své, více než živé, zkušenosti s reálným použitím a kompatibilitou OpenOffice, které zase tak pozitivní nejsou. Myslím že jde o problém reálně existující a nepřehlédnutelný, který se může týkat více lidí. Tak tedy proto ten můj výlev (jako následek značné frustrace :). Přitom Microsoft měl tolik času na implementaci formátu open document do svého kanc. balíku. Tak PROČ ? Uvidíme, jestli přinese spolupráce s Novellem nějaké podstatnější zlepšení.
P.S.- export do PDFka mě nějak ani nenapadl, dík. Zkusil jsem to - a je to mnohem lepší než při exportu do wordu. Žádná deformace graf. úpravy, fungují i křížové odkazy, ale autom. obsah, seznam obrázků a tabulek nejsou "aktivní" - nefungují jako odkazy při klepnutí myší. Ale to už musej ve škole zkousnout (alespoň v ostatních předmětech, v případě tohoto si moc jistej nejsem - učí nás tak trochu počítačovej masochista)
Vy ale nepopisujete kompatibilitu formatu OOo (o nem byla zpravicka), nybrz kompatibilitu implementace formatu MS Word. Ta je pochopitelne zalostna, protoze neni k mani specifikace toho formatu. Kdyz to vezmeme na druhou stranu, ve Wordu implicitne neni ZADNA kompatibilita s ODF a kdovi, zda a v jake podobe tomu bude u verze 2007 (nekde v koutku prikrcena moznost exportu, nebo rovnocenny ukladaci format).
<mirne BTW>
Zajimalo by me, jestli jste napred dokument zpracoval ve formatu ODT a na zaver jeste vysledek vyexportoval do DOC a ten overoval, nebo i mezivysledky byly v DOC. Mozna jen placam nesmysly, ale myslim, ze v takovem pripade by mohla byt citelnost ve Wordu o neco lepsi.
</mirne BTW>
Navic pokud vim, soucasna verze OOo umi ukladat jen do formatu DOC 97/2000/XP. Jestli jste vysledek overoval ve Wordu 2003, mohl byt dokument o to rozsypanejsi.
Já vím, máte pravdu. A jak tomu bude u verze 2007 jsem sam taky dost zvědavej. Řekl bych, že podobně jako teď.
Dokument jsem zpracoval a ukladal nejprve ve formatu odt, a nakonec uložil ve formatu doc 97/2000/XP. Ověřoval jsem ho ve wordu XP a dopadlo to tak, jak jsem výše popisoval.
P.S.: Současná (moje) verze OOo umí ukládat i do formátu Microsoft Word 2003 XML (jestli to je teda použitelný format pro dokument - to opravdu nevím, taky nechci plácat nesmysly :)