Hlavní navigace

OpenPi: bezdrátový počítač pro programátory a vynálezce

23. 2. 2015

Sdílet

Na Kickstarteru se úspěšně rozběhl projekt OpenPi, jehož cílem je vytvořit snadno rozšiřitelnou desku pro široké použití. Míří zejména na softwarové vývojáře, kteří se nechtějí zabývat složitým vývojem vlastního hardware. V tuto chvíli OpenPi jako své jádro používá Raspberry Pi Compute Module, malou desku pro rychlé výpočty. V budoucnu ale nabídne také čtyřjádrový ARM.

Deska se snaží maximálně využít bezdrátovou konektivitu, takže k internetu ji připojíte pomocí Wi-Fi a o periferie se postará Bluetooth. Obojí by mělo být energeticky velmi úsporné, takže si počítač v klidu vezme jen 1,3 wattů. Pokud přesto potřebuje uživatel/vývojář něco připojit kabelem, poslouží mu dvojice USB portů.

Počítač v současné době obsahuje 32bitový procesor ARM, 512 MB paměti, 4Gb eMMC paměť, infra přijímač, SRF transceiver a HDMI konektor. Uvnitř je předinstalovaná linuxová distribuce, kterou je možné okamžitě použít. Vše je otevřené, dostupné jsou návrhy deskydatasheet [PDF].

Podle autorů bude OpenPi použitelné například jako herní konzole, hub pro internet věcí, miniaturní web server, multimediální přehrávač, systém pro řízení topení, zabezpečovací zařízení a cokoliv dalšího.

Kampaň byla úspěšná, přestože do konce zbývá ještě více než týden. Pokud se bude vše dařit podle plánů, první zájemci se svého OpenPi dočkají během dubna letošního roku.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.