Hlavní navigace

OpenSSH 8.5 automaticky aktualizuje hostitelské klíče, připravuje se na vypnutí ssh-rsa

4. 3. 2021

Sdílet

OpenSSH

Vývojáři po necelých pěti měsících uvolnili novou verzi balíku OpenSSH s označením 8.5. Opravuje několik potenciálních bezpečnostních problémů, především ale znovu upozorňuje na blížící se ukončení podpory algoritmu ssh-rsa, o kterém se mluví už rok.

Tento konkrétní algoritmus elektronického podpisu přestane být podporován, protože používá hašovací algoritmus SHA-1. Kolize prvního řádu byla prakticky předvedena už před čtyřmi lety a postupem času přibývají další slabiny, které činí útok dostupnějším. OpenSSH tedy v „blízké budoucnosti“ tento algoritmus vypne.

Současné vydání 8.5 zapíná ve výchozím stavu volbu  UpdateHostKeys, která zajistí, že klient do souboru ~/.ssh/known_hosts automaticky uloží všechny klíče, které mu server nabídne. Tím by se uživatelům měly potichu uložit další varianty klíčů, což je příprava na budoucí zablokování starého algoritmu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.