Hlavní navigace

OpenSSH 8.7 zavádí do utility scp podporu protokolu SFTP

21. 8. 2021

Sdílet

OpenSSH

Vývojáři uvolnili novou verzi OpenSSH s označením 8.7. Utilita scp nyní obsahuje podporu pro přenos souborů pomocí pokročilejšího protokolu SFTP. Zatím je potřeba si o ni explicitně říct pomocí přepínače -s, ale v „blízké budoucnosti“ se tento stav stane výchozím a naopak existuje přepínač  -O, který vynutí použití protokolu scp. Vývojáři se snaží odsunout protokol scp do pozadí, protože jeho použití není příliš bezpečné.

Součástí oznámení o vydání je také varování, že už příští verze OpenSSH ukončí podporu algoritmu ssh-rsa. Většina uživatelů nezaznamená žádný problém, je rozumné si ale ověřit, jestli zrovna vaše servery nezůstaly u podpory starého slabého protokolu SHA-1 a neumožňují využití novějších alternativ:

ssh -oHostKeyAlgorithms=-ssh-rsa user@host

Nejnovější OpenSSH také přináší přísnější parser konfiguračních souborů, při kontrole DNS záznamů SSHFP se nyní kontroluje platnost všech nalezených otisků, při vlastním výběru zaslané výzvy do U2F tokenů už není třeba dodržet jeho přesnou délku a při kopírování dat mezi dvěma servery se ve výchozím stavu přenáší data přes klienta (dříve přepínač -3), čímž je umožněno využití všech dostupných přihlašovacích metod. Pokud chcete přenášet data přímo mezi servery, použijte přepínač  -R.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?