Hlavní navigace

Opera 10.5x pro Mac bude možná koncem dubna, verze pro Linux o měsíc později

Sdílet

Kamil Pošvic 15. 4. 2010

Opera 10.5 pro MS Windows vyšla na začátku března a ostrá verze pro Linux nebo Mac OS X zatím není na světě ani v polovině dubna. Návrat k synchronnímu vývoji pro všechny podporované platformy by měl přijít s Operou 10.52. Dnes vyšla její druhá betaverze, ovšem jen pro Mac OS X.

Podle zveřejněné časové osy by ostrá verze pro uživatele počítačů značky Apple měla vyjít někdy na přelomu dubna a května. Verze pro Linux má být k dispozici nejdříve na konci května.

(Zdroj: Lupa.cz)

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 16. 4. 2010 7:42

  Usr (neregistrovaný) ---.opera-mini.net

  Bohužel se jim nelze divit.
  Desktop na Linuxu – hlavně díky průšvihu jménem KDE4 a hodně viditelnému, leč nekvalitnímu (neodladěnému, plnému chyb) Ubuntu je teď v očích veřejnosti v takovém stavu, že jej nikdo nechce používat. :-( A tak firmy prostě do vývoje aplikací téměř neinvestují.

 • 16. 4. 2010 9:34

  asdf (neregistrovaný) 195.178.95.---

  Tam ide skôr o to, že potrebovali vydať 10.50 pre Windows pred zverejnením Ballot screenu. Preto ostatné platformy dočasne zanedbávali. Používam dlhodobo Operu pre Linux aj Windows a na tejto Windowsovej vidno ako nikdy predtým aký je to nedorobok, pretože bola vydaná pod veľkým časovým tlakom. Ale som si istý, že sa to do leta vychytá.

  Ale neviem, čo sa sťažujete. Linuxový aj Macový pre-build môžete používať a testovať už teraz: http://snapshot.opera.com/

 • 16. 4. 2010 10:00

  Tapan (neregistrovaný) 212.20.118.---

  Křikloun, který KDE viděl naposledy ve verzi 4.0 z LiveCD? KDE 4.0 nemělo ve velkých distribucích co dělat, to přiznávám, přesto ho od této verze používám, hlásím chyby (a kupodivu je i občas vývojový tým opravuje) a nyní je to moderní a poměrně dotažené a stabilní prostředí. A to, že máš radši Gnome, na tom nic nezmění. Spousta funkcí je udělána napůl nebo připravena pro dodělání později, ale v tom bych chybu neviděl, oproti jiným prostředím mu z mého pohledu nic nechybí a raději používám nedodělek (ano, ve srovnání s Win 7 nebo Mac OS X je to navzdory všem jejich chybám v některých ohledech nedodělek), než abych jel už třetím rokem na 3.5.10 a čekal, až čtyřku někdo dobastlí.
  Krom toho nikdo nikoho nenutí KDE4 používat, pokud vím, většina velkých distribucí (Ubuntu, Fedora, tuším že i Debian) je Gnome-centrická.

 • 16. 4. 2010 10:39

  Usr (neregistrovaný) ---.opera-mini.net

  Žvásty, žvásty, studentícké žvásty.
  Psal jsem o příčině toho, že softwarové firmy linuxový desktop většinou téměř ignorují. Uživatelé prostě vidí neustále rozvrtaná polofunkční distra, se kterými mají řadu problémů a tak raději používají to co z jejich pohledu prostě funguje…Trh je proto malý a firmy se na něj nehrnou. Nic víc a nic míň.
  To, že my si umíme desktopové distro doma dobastlit a obejít celou řadu problémů na věci nic nemění – nejsme obyčejní uživatelé. Pokud těch bude z výšeuvedených důvodů málo, nebude ani větší podpora firem. Co je na tom nepochopitelného?

 • 16. 4. 2010 14:16

  Tom (neregistrovaný) ---.karneval.cz

  Skutečně kvalitní příspěvek, hlavně ta první část. To, že poukazujete na studenty nebo mladé lidi svědčí o tom, že jste svým způsobem nevyrovnaný, možná s určitými komplexy. gratuluji.

 • 16. 4. 2010 15:09

  _r3450n_ (neregistrovaný) 165.72.200.---

  Z psychologickeho hlediska, to bylo mozna mysleno jako, ze mu to zni jako reakce malo zkusenych a jak nechtel nikoho urazet tak pouzil slovo student. A nebo to budou ty komplexy :)

 • 16. 4. 2010 15:34

  Usr (neregistrovaný) ---.opera-mini.net

  :-) a) je správně.
  Jsem už alergický na různé studentíky, kteří se budou do krve hádat, jak „je to jako vole slvělý“, pokud jim to doma nějak jakžtakž funguje.
  Zpravidla nikdy nebyli mezi lidmi ani neviděli nasazení v nějaké firmě a vůbec nechápou, jak se na to dívají opravdoví uživatelé. Nikdy nemuseli řešit problémy se stovkami uživatelů, netuší co je k tomu vůbec třeba atd… Jsou přesvědčeni, že primárním účelem PC je neustálé šťourání se v samozřejmých funkcích OS, aby vůbec nějak funovaly…
  Sám používám Linux na svých PC už více než 15 let, ale tu neustálou nekoncepční rozvrtanost a mnohdy nespolehlivost jeho desktopu nelze nevidět.

 • 17. 4. 2010 0:45

  Tapan (neregistrovaný) 212.20.118.---

  Je úžasné, jak dobře mě znáš na základě jediného příspěvku v diskuzi. S mou osobní charakteristikou jsi vedle. Na tom ale nesejde.
  Co se týče cituji: „Uživatelé prostě vidí neustále rozvrtaná polofunkční distra…“ – a to je problém vývojářů KDE, nebo distributorů? Když jsme u toho KDE, třeba takový CentOS nebo Debian Stable obsahují stále trojkovou řadu. Ta je taky nestabilní a nedodělaná? Nebo je mainstream někde jinde prostě proto, že uživatelé chtějí nejčerstvější verze programů za každou cenu? Nemá přeci jen každý příležitost najít si to své? Linux na desktopu má mnoho problémů, KDE však mezi ty největší skutečně nepatří (opět cituji: „…hlavně díky průšvihu jménem KDE4…“. Chyb je v něm jak maku a vylepšovat je a nadále bude co, avšak co do návrhu je to imho moderní prostředí minimálně srovnatelné s (i komerční) konkurencí. Čím jsem si ale naprosto jist, za rozvrtané polofunkční distribuce KDE asi nemůže, nebo ano? Lze to podložit argumenty? I kdyby bylo tak špatné, nutí ho někdo distributorům? Začali jsme o KDE a končíme u nekoncepční rozvrtanosti Linuxu v posledních 15 letech – taková diskuze bez argumentů nemá smysl.