Hlavní navigace

Opera „VPN“ vlastně není VPN. Jak funguje?

25. 4. 2016

Sdílet

Psali jsme o tom, že Opera se své uživatele snaží nalákat na integrovanou funkci bezplatné VPN. Z uživatelského hlediska ovšem o VPN nejde a je to spíše proxy server. Detaily jeho fungování včetně záznamů komunikace rozebírá dnes Michal Špaček na Lupě v článku Opera představila VPN, která vlastně není VPN. Takhle funguje.

„VPN“ v Opeře má ještě jeden problém. Může prozradit vaši IP adresu, i když jste připojeni přes tuto „VPN“. K vyzrazení se dá zneužít WebRTC, které adresu leakne. Vyzkoušet si to můžete na https://ipleak.net/. Pokud jste připojení přes opravdovou VPN, tak by k vyzrazení vaší IP adresy docházet nemělo.

Ukazuje se tak, že ve skutečnosti má tato funkce k plnohodnotné VPN daleko:

Opera Software ve své zprávě tvrdí, že jejich „VPN“ je lepší, než tradiční VPN. No, jak se to vezme. Není to VPN, nezabezpečí to všechna spojení tak jako VPN, ale umí to vyzradit vaši IP adresu a má to potenciální sledovací možnosti a je to zdarma a neomezené. Odpovězte si raději sami.
Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 25. 4. 2016 9:31

  Rhinox (neregistrovaný)

  Snad nikdo neni tak naivnej aby cekal, ze Opera ve vlastnictvi cinskeho (!) investora bude opravdu nabizet VPN. Rekl bych ze jim jde prave o to, tunelovat vsechen provoz (zejmena anonymity-chtivych cinanu) pres jejich proxy...

 • 25. 4. 2016 11:08

  . . (neregistrovaný)

  i tak to považuji za dobrej čin. Nikdo soudný nemůže čekat, že Opera bude tunelovat všechen provoz, stejně tak vyzrazení IP adresy je mimo možnosti samotné opery a je to dokonce i problém pro plnohodnotné openVPN.

  Pro mě to není, potřebuji důvěvat všem serverům na cestě, ale aspoň se začne více mluvit o nemožnosti na internetu levně něco kontrolovat a že tudy cesta opravdu nevede.

 • 25. 4. 2016 9:41

  hawran.diskuse

  ... stejně "dokonale", jako třeba na tom mobilním zmetkovi ta kůl fíčura "Data savings".
  Mám to povypínané, ale počítadlo "ušetřených dat" dál vesele roste...

 • 26. 4. 2016 8:21

  s (neregistrovaný)

  sice to prozradi moji ip, ale nekde v Buzeristanu to jiste svuj ucel splni. Zamezi to lokalnimu odposlechu, podvrhovani cehokoli atp....

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.