Hlavní navigace

Organizovaná skupina zadržena kvůli útokům SIM swap

11. 2. 2021

Sdílet

SIM karta Autor: Depositphotos

V Británii byla zadržena osmičlenná organizovaná skupina, která se zaměřovala na krádeže identit známých osobností. Jejími cíli byli sportovci, hudebníci a další celebrity převážně ze Spojených států. Těmto zatčením předcházely ještě zásahy na Maltě a v Belgii, kde sídlili další členové stejné skupiny.

Mezinárodní akci organizoval Europol, který informoval o tom, že skupina využívala především útok typu SIM swap, při kterém se snaží přesvědčit mobilní operátory k výměně SIM karty. Tím mizerové získají přístup k telefonnímu číslu oběti a mají pak možnost například resetovat hesla na různých službách či takto obejít dvoufaktorovou autentizaci. Přišli si tak prý dohromady zhruba na 100 milionů dolarů.

Konkrétně jim to umožnilo například ukrást peníze, bitcoiny či získat přístup k osobním údajům a kontaktům dalších lidí. Dostali se také k účtům na sociálních sítích a mohli se tak vydávat za své oběti.

Tento typ útoku se stává čím dál běžnějším, minulý rok byly tímto způsobem napadeny twitterové účty známých osobností, které pak rozesílaly podvodné zprávy ve snaze vylákat z uživatelů kryptoměny. Do organizovaných útoků bývají někdy zapojeni i zaměstnanci mobilních operátorů, jeden takový výtečník byl zadržen v pondělí.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.