Hlavní navigace

Otevřené Memcached servery jsou zneužívány k zesilujícím útokům

1. 3. 2018

Sdílet

Síť switch

Bezpečnostní odborníci ze společností Cloudflare, Arbor Networks a Qihoo 360 varují před novým trendem: útočníci zneužívají Memcached servery otevřené do internetu (UDP port 11211) k zesilujícím útokům. Útok už dostal vlastní jméno: Memcrashed

Memcached je svobodný nástroj pro kešování informací v paměti. Se serverovou aplikací komunikuje pomocí vlastního protokolu postaveného nad UDP. Odpověď z keše bývá mnohokrát větší než samotný dotaz, což je možné zneužít k odrazovému zesilujícímu útoku směrem k nic netušící oběti. 

Stačí k tomu otevřený port směrem do internetu a útočník schopný odesílat pakety s libovolnou IP adresou. Už byly pozorovány útoky o velikosti stovek gigabitů za sekundu, které pocházely z více než pěti tisíc otevřených serverů. Databáze Shodan tvrdí, že zneužitelných serverů je více než 88 000. Podobně byly v minulosti ve velkém zneužívány otevřené DNS resolvery nebo třeba NTP servery.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.