Hlavní navigace

Otevřený firmware Dasharo pro MSI Z690-A WiFi DDR4 je dokončen

15. 6. 2022

Sdílet

MSI PRO Z690-A WiFi DDR4 Autor: MSI

Existuje-li pro fanouška open-source důvod, proč koupit jednu jedinou konkrétní desku do svého PC, pak jde o MSI Z690-A WiFi DDR4. Deska, která pojme aktuální procesory Intel Alder Lake, je první mainstreamovou a běžně dostupnou deskou, která je schopna běžet s open-source firmwarem Dasharo od společnosti 3mdeb, který dospěl do verze 1.0.

Tedy přesněji řečeno, tento na Corebootu založený firmware, ještě není 100,00% dokonalý, ještě jej čekají závěrečná fáze „leštění kódu“, nicméně jedničková verze opravuje chybu způsobují nefunkčnost firmwarové implementace TPM (fTPM), plus podporu rozhraní fyzického TPM modulu a přidává podporu seriového čísla a UUID do CBFS.

Projekt také z principu věci nemůže být plně open-source, neb musí využívat uzavřené bloby jako Intel FSP a mikrokódy CPU. Z hlediska výkonu Phoronix shrnuje první měření a nevypadá to špatně, dosahováno je více než 98 % výkonu oproti výchozímu uzavřenému BIOSu/UEFI v1.43.

Dodejme, že deska je běžně dostupná s cenou kolem 5 900 Kč. Její už doznívající výhodou je použití levnějších DDR4 pamětí – nicméně to se brzy stane minulostí, DDR5 moduly již zlevňují, zlepšuje se jejich dostupnost, a to včetně rychlých jako DDR5–6400.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.