Hlavní navigace

Otevřený firmware pro MSI PRO Z690-A WiFi DDR4 se blíží

11. 5. 2022

Sdílet

MSI PRO Z690-A WiFi DDR4 Autor: MSI

Ve společnosti 3mdeb už nějakou dobu pracují na otevřeném firmwaru („BIOSu“) pro základní desku MSI PRO Z690-A WiFi DDR4 platformy Intel Alder Lake. Postaven je na open-source platformě distribuce Dasharo, samozřejmě za využití projektu Coreboot. Autoři nyní hlásí pokročení k dalšímu milníku, kdy už zbývá jen zprovoznění SuperIO a případně další pokročilejší možnosti nastavování parametrů desky.

Firmware je v tuto chvíli ve verzi 0.3.0 a obsahuje podporu TPM, memory HCL, UEFI Secure Boot, či uživatelských kláves pro boot menu, nechybí aktualizace parametrů komponent jako CPU VR, PCH FIVR či subsystému PCI ID. Zatím zlobí například podpora USB úložišť, které po rebootu zmizí či nefunkčnost některých PCI Express slotů (jak primární ×16 slot z CPU, tak ×4 slot PCI_E3) a fTPM.

Bude-li projekt dotažen do finále, bude to skvělé. Půjde o prakticky první soudobý hardware, který je deskou pro standardní IBM PC, nikoli nějaký Chromebook apod. Deska MSI PRO Z690-A WiFi DDR4 se přitom prodává kolem přijatelných 5 tisíc Kč a využívá stále levnější a dostupnější DDR4, oproti DDR5, které Alder Lake též podporuje.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.