Hlavní navigace

Ovladač pro AMD Radeony tvoří zhruba 10 % Linuxu

13. 10. 2020

Sdílet

AMD Radeon HD 7970 Autor: AMD

Michael Larabel se na Phoronixu probral zdrojovými kódy čerstvého jádra Linux 5.9 a došel k zajímavým zjištěním. Projekt celkově nabobtnal na zhruba 27,8 miliónů řádků kódu (v téměř 60 tisících zdrojových souborů), z čehož po odečtení komentářů a prázdných řádků tvoří čistý zdrojový kód zhruba 20,5 miliónů řádků kódu (včetně souvisejících nástrojů). Ještě zajímavější je to ale s ovladačem pro Radeony.

Jaderný ovladač AMDGPU tvoří více než 2 milióny řádků zdrojového kódu plus další stovky tisíc komentářů a prázdných řádků. Většina z toho sice jsou automaticky generované hlavičkové soubory pro podporu rozličných GPU (celých 1,8 miliónu řádků), nicméně stále je zde 366 tisíc řádků samotného kódu ovladače.

Ovladače pro konkurenční GPU nejsou zdaleka tak velké. Intel GPU, tedy ovladač i915, který podporuje vše od iGPU 915 až po nejnovější Gen12/Xe má čistého kódu 209 tisíc řádků (plus pár desítek tisíc v komentářích a prázdných řádcích), chudáček nouveau pak 149 tisíc řádků kódu (plus pár desítek tisíc v komentářích a prázdných řádcích).

Lze předpokládat, že u AMD velikost nadále poroste (RDNA2 a dále), u Intelu též (podpora generace Xe), naproti tomu u nouveau těžko odhadovat, Nvidia soustředí své síly z 99,999% na vlastní uzavřený ovladač. Každopádně je vidět, že AMD na vývoji otevřeného ovladače AMDGPU vskutku nešetří.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?