Hlavní navigace

ownCloud 3 nabízí vývojářský editor souborů

31. 1. 2012

Sdílet

Máte rádi cloud, ale svá data chcete mít jen na svých serverech? ownCloud tento problém řeší a nabízí pohodlí cloudových služeb, které ale běží kompletně na vašich strojích. Nástroj ownCloud se postará o to, abyste svá data měli na jednom místě, ale přístup k nim byl ze všech koutů internetu. Jde o vcelku mladý projekt, který ale letí raketovým tempem vpřed a pokud si přečtete poznámky Franka Karlitscheka k nejnovější verzi s číslem 3, zjistíte, že se chystají velmi zajímavé vlastnosti.

Verze 3 byla uvolněna necelé tři měsíce od verze 2. Mezi novinkami najdeme třeba textový editor pro editování souborů z webového rozhraní. Ten podporuje zvýrazňování syntaxe 35 programovacích jazyků, drag&drop, automatické odsazování, folding a další vlastnosti, které by mohl vývojář v cloudu potřebovat. Editor je založen na ACE JavaScript Editor. Zde práce se soubory nekončí, uživatelé určitě ocení ještě integrovaný PDF viewer a nebo automaticky generované galerie.

Další novinkou je možnost instalovat aplikace třetích stran, které rozšiřují možnosti ownCloud o další vlastnosti nezávisle na vývojovém plánu. Správa kontaktů a kalendáře dostala nové rozhraní a je také možné propojit ownCloud s externí groupware nebo webmail aplikací.

Novinek je opravdu hodně a potěšeni budou téměř všichni uživatelé. Vývojáři mají navíc velké plány jako synchronizační utilitka á la Dropbox nebo editor ODT dokumentů. Jednou se tak ownCloud může stát i konkurencí pro Google a jeho aplikace s tím rozdílem, že půjde o 100% otevřené řešení.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.