Hlavní navigace

ownCloud 8.1 ve znamení vyššího výkonu a bezpečnosti

7. 7. 2015

Sdílet

Vývojáři uvolnili nový ownCloud 8.1, populární software pro tvorbu vlastního vzdáleného úložiště. Vylepšeních je celá řada a rozdělit si je můžeme do tři kategorií – týkající se uživatelů, administrátorů nebo samotných vývojářů.

Uživatelé nového ownCloudu zaznamenají primárně novinku nazvanou Federated Cloud ID. Jedná se o jedinečnou adresu uživatele. Tu je možné použít na sdílení souborů mezi různými uživateli na různých serverech. Uživatel v jiném cloudu pak dostane upozornění, že mu byl nasdílen soubor/adresář a může jeho přijmutí schválit či zamítnout. 

Administrátoři dostali do vínku volby pro ladění přístupu k externímu úložišti. Výkon se dá nově zvýšit nebo snížit zapnutím, resp. vypnutím šifrování, náhledů nebo zvolením správné hodnoty, specifikující, jak často se má kontrolovat úložiště. Dále přibylo několik autentizačních voleb do protokolů CIFS/SMB a FTPS (ten dostal podporu SSH klíčů).

Jelikož chce být ownCloud brán jako platforma, bylo hodně úsilí nasměrováno do vylepšení API. Zde přibylo 190 nových funkcí a 50 starších bylo nahrazeno.

Podrobnější informace naleznete v poznámkách k vydání. Případně si můžete osm jedničku stáhnout a vyzkoušet ji na vlastní kůži.

(Zdroj: ownCloud.org)

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 8. 7. 2015 8:32

  Bez přezdívky

  Zdravím, nevíte prosím zda už Owncloud umí veřejný upload bez přihlášení?

  Případně jakou linuxovou alternativu by jste mi prosím poradili za http://www.rejetto.com/hfs/ ? Pydio ala Ajax Explorer už jsem za svou složitost zavrhl. Děkuji.

 • 8. 7. 2015 21:39

  frantisek (neregistrovaný)

  Ja jsem Owncloud zavrhl, jelikoz je to strasny moloch. Presel jsem na Seafile a spokojenost. Konecne neco co funguje.

 • 8. 7. 2015 22:18

  Bez přezdívky

  Děkuji, určitě zkusím. Čtu že nějakým způsobem lze public upload udělat - i když jen nějak přes odkaz.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Michal Strnad pracuje ve sdružení CESNET, provozující národní síť vědy a výzkumu, Akademii věd České republiky a jako redaktor na serveru Root.cz. Kromě počítačů rád běhá, kuchtí a čte vše, co se mu dostane pod ruku.