Hlavní navigace

ownCloud 8.1 ve znamení vyššího výkonu a bezpečnosti

Sdílet

Michal Strnad

Vývojáři uvolnili nový ownCloud 8.1, populární software pro tvorbu vlastního vzdáleného úložiště. Vylepšeních je celá řada a rozdělit si je můžeme do tři kategorií – týkající se uživatelů, administrátorů nebo samotných vývojářů.

Uživatelé nového ownCloudu zaznamenají primárně novinku nazvanou Federated Cloud ID. Jedná se o jedinečnou adresu uživatele. Tu je možné použít na sdílení souborů mezi různými uživateli na různých serverech. Uživatel v jiném cloudu pak dostane upozornění, že mu byl nasdílen soubor/adresář a může jeho přijmutí schválit či zamítnout. 

Administrátoři dostali do vínku volby pro ladění přístupu k externímu úložišti. Výkon se dá nově zvýšit nebo snížit zapnutím, resp. vypnutím šifrování, náhledů nebo zvolením správné hodnoty, specifikující, jak často se má kontrolovat úložiště. Dále přibylo několik autentizačních voleb do protokolů CIFS/SMB a FTPS (ten dostal podporu SSH klíčů).

Jelikož chce být ownCloud brán jako platforma, bylo hodně úsilí nasměrováno do vylepšení API. Zde přibylo 190 nových funkcí a 50 starších bylo nahrazeno.

Podrobnější informace naleznete v poznámkách k vydání. Případně si můžete osm jedničku stáhnout a vyzkoušet ji na vlastní kůži.

(Zdroj: ownCloud.org)

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?