Hlavní navigace

Padělané síťové přepínače Cisco odhalil až výpadek po aktualizaci firmware

16. 7. 2020

Sdílet

Falešné CISCO

Známe padělané kabelky, boty nebo třeba cigarety. Napadlo vás ale, že existují i falešné síťové prvky, třeba ty pod značkou Cisco? Právě ty se dostaly do rukou odborníkům ze společnosti F-Labs, kteří je podrobili detailní analýze [PDF].

Na začátku celého případu se v jedné IT firmě objevily přepínače Cisco 2960X, které přestaly fungovat po aktualizaci firmware. V průběhu jednání s dodavatelem o výměně prvků vyšlo najevo, že jde o padělky, které nepocházejí z těch správných továren. Vzhledově se přitom liší jen v drobných detailech a bez zevrubného porovnání si odchylek nevšimnete.

Zajímavé je, že na padělaných zařízeních běží originální firmware od firmy Cisco, přičemž je potřeba do něj při startu zasahovat, aby se obešly ochrany a kontrola platformy. Pro tyto účely je na desce dokonce specializované zařízení, které za běhu mění signály putující z EEPROM a upravuje tím správné bity v software.

Podle úprav na originálních plošných spojích se autor zprávy domnívá, že výrobce falešného zařízení měl pravděpodobně přístup k původním podkladům pro výrobu. Naopak se neprokázalo, že by přepínač obsahoval nějaká zadní vrátka umožňující výrobci přístup do sítě.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 17. 7. 2020 12:17

  Martin P.

  Takže vlastně se nemusí jednat o "padělek", ale kusy které jsou výsledkem zalepení problému ve výrobě. Skutečný OEM dodavatel měl problémy s výrobou penále by bylo obrovské tak problém obešel tím že upravil design jiného dostupného výrobku aby dostál dodávkám.

  Podobné padělky byly i Apple počítače nebo Iphony sestavené z maxima toho co po OEM šlo sehnat , případně se jednalo o použité a opravené díly.

 • 17. 7. 2020 14:36

  J ouda (neregistrovaný)

  No nevím, co si vzpomínám, tak už před asi deseti lety vtipkovali lidé z českého Cisca že ve dne v číně vyrábějí pro Cisco, v noci pak pro eBay, spíš bych tipoval že jde o dlouhodobější problém.

 • 28. 7. 2020 8:35

  Nickless account

  "před asi deseti lety vtipkovali lidé z českého Cisca že ve dne v číně vyrábějí pro Cisco, v noci pak pro eBay"

  Tyhle vtipky pamatuju uz za komunistu na (kvalitu, nikoliv vybavenost) Skodovek na vyvoz a na Cesky trh, pozdeji o mnoha dalsich vyrobcich.

 • 24. 7. 2020 13:28

  x00r

  Keby sa to nerozbilo po aktualizacii, asi by mi to aj bolo jedno...

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.