Nizozemský vývojář M.C. Straver oznámil rozhořčeně uživatelům prohlížeče Pale Moon, že je nucen z něj odstranit veškeré funkce vyhledávání pomocí Google. Firma mu totiž odmítla proplatit příchozí provoz z vyhledávacího pole na webu projektu, protože prý jde o „závadný provoz“, který porušuje pravidla tohoto druhu spolupráce.
Důvody tohoto kroku nebyly úplně objasněny, bylo jen poukázáno na mechanismy bránící nejrůznějším lištám a malware ve změně domovské stránky ve prospěch provozovatele ziskového webu s vyhledávacím polem. Podle všeho tu došlo ke kolizi mezi tím, že Pale Moon je software, který používá ve výchozím stavu vlastní domovskou stránku projektu s vyhledávačem. Z pohledu někoho od Google tedy „nutí“ uživatele k návštěvě monetizovaného webu.
Straver se naštval také proto, že Firefox v tomto režimu mnoho let funguje a od Google peníze dostává. Navíc Pale Moon takto získával finance jen z webového vyhledávání, vyhledávač integrovaný do prohlížeče do financování zapojen nebyl a Google se tedy nemusel s nikým dělit. V reakci na to se vývojář rozhodl Google z Pale Moon kompletně odstranit a nasadit konkurenční DuckDuckGo. Uživatelé Google si budou muset sami vyhledávač přidat přes rozšíření.
Pale Moon je fork prohlížeče Firefox, který se zaměřuje na vyšší bezpečnost a zachování starého modulárního rozhraní využívajícího XUL.