Hlavní navigace

Palm uvolnil zdrojové kódy pro evropskou verzi Web OS

16. 10. 2009

Sdílet

Včera jsme vás informovali o tom, že Palm nezveřejnil zdrojové kódy evropské verze operačního systému WebOS, společně s uvedením Palm Pre s tímto systémem do prodeje. Jak jeden náš čtenář v diskusi upozornil, Palm není povinen to udělat, protože mu licence přikazuje dát kódy k dispozici teprve na požádání. Nakonec požádali lidé z projektu gpl-violations.org a výsledek se hned dostavil. Zdrojové kódy si nyní může kdokoli stáhnout. Ve spojení s povinností uvolnil kód až na požádání, se může jevit vyjádření Haralda Welta trochu jako zbytečné shazování Palmu. Harald totiž hned v další větě po poděkování za rychlou odezvu dodává: „Jeden aby jim to pořád připomínal“ a doufá, že v budoucnu toto budou dělat všichni automaticky.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 16. 10. 2009 17:11

    Stanislav Brabec

    Licence GPL vyžaduje vydání zdrojového kódu těm, kterým jste poskytli binárky či konečný výrobek, nebo jeho zveřejnění nebo písemnou nabídku k jeho získání, platnou nejméně 3 roky. Dokonce můžete žádat i manipulační poplatek za zaslání zdrojového kódu.

    GPL neříká, jak dlouho vám tato operace smí trvat.

    Kdyby Palm odpověděl gpl-violations.org: „Kupte si náš telefon, zdrojové kódy vám poté zašleme poštou,“ byl by stále v právu.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.