Hlavní navigace

Patří Tor do knihoven? řeší ve Spojených státech

11. 9. 2015

Sdílet

Organizace Tor Project a Library Freedom Project nedávno zahájily iniciativu, v jejímž rámci se snaží přesvědčit knihovny, aby provozovaly uzly v anonymizační síti Tor. Několik amerických knihoven už se do projektu zapojilo. Vůbec první z nich, knihovna v New Hampshire, ale narazila.

Na základě žádosti Ministerstva vnitřní bezpečnosti knihovnu kontaktovala policie a doporučila jí uzel vypnout. Z toho důvodu, že je Tor využíván i k nelegálním účelům. Knihovna tak učinila. Electronic Frontier Foundation proto spustila petici, ve které můžete podpořit snahy o provozování uzlů v knihovnách.

Knihovny jsou naše nejdemokratičtější veřejné prostory, chrání naši duševní svobodu, soukromí a neomezený přístup k informacím. Tor Project vytváří software, který všem umožňuje těchto práv užívat na internetu. Co víc, Tor se řadí mezi svobodný software, který je nejlepší ochranou proti státnímu a korporátnímu sledování, zní hlavní důvody, proč má Tor v knihovnách své místo.

(Zdroj: ProPublica)

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 12. 9. 2015 13:43

  donny (neregistrovaný)

  Cloveku, ktery takhle rozhodl, bych urizl muzstvi. Takove udy se totiz casto uzivaji k nelegalni cinnosti.

 • 12. 9. 2015 13:48

  čumil (neregistrovaný)

  Tor? Proboha ta dávno kompromitovaná sračka? Anons kteří ji používali a nebyli skryti za dalšíma vrstvami krytí byli nalezeni. Dokonce o tom i psali. Stejně byl tor udělaný nějakou třípísmenkovou agenturou ...

 • 13. 9. 2015 0:04

  hugochavez (neregistrovaný)

  Tor puvodne navrhli v DARPA, takze nee 3pismenkova ale dokonce 5ti pismenkova agentura! :o) .....ale jak pravi klasik "cim vic pruhu tim vic Adidas" :o))))) Ted uz jen zacit palit v americkych knihovnach vsechny ty krimi-romany ktere popisujou jak nekoho zabit ci jak probihaly ruzne valky a revoluce a hned bude svet bezpecnejsi..­.....lidi aspon nebudou vystaveni myslenkam ktere by je mohly inspirovat...... (nebo jak se ted s oblibou v USA rika "radikalizovat")
  BTW o nekterych slabinach TORu (+jinych secure systemu) se mluvi ve videu Endrun - Secure Digital Communications for Our Modern Dystopia (HD)Apr2015 z letosni BlackHat conference.
  A vyhodach/nevyhodach TORu a o debilite nekterych uzivatelu (ktera se pak v mediich prezentuje jako "bezpecnostni diry systemu TOR" mluvi v tomto videu Encryption Works: A Look at Tor and SecureDrop - Duo Tech Talk byvala vyvojarka Runa Sandvik ktera rovnez spolupracovala napr na TrueCrypAuditu. Je jasne ze TOR neni 100%ni reseni a treba nedavne zjisteni ze u velkych AS (autonomous systems) ktere jsou v zemich jako napr Cina ci USA kde je malo autonomnich ISP takze je velka sance ze entry node i exit node jsou ve stejnem AS a tim padem pod dohledem/vlivem jednoho a toho sameho ISP, zpusobilo mirne zdeseni...... udajne uz nasli reseni a opravili to ale je otazka casu kdy se objevi neco dalsiho...... no a Netflow protokol co je skoro v kazdym Cisco routeru anonymite TORu taky zrovna nepomaha........

 • 30. 3. 2018 17:46

  DD (neregistrovaný)

  Ano svobodné myšlenky je nutné potlačit aby stádo volilo nadšeně lumpy do vůdčích pozic pokud možno bez pochybností. Proč by taky člověk měl vědět co ten nebo onen politik či kdo jiný kdy udělal když se mu nabízí tak krásný volební profil.
  Ať žije blbost a demence - svoboda jen dělá problémy.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Bývalý redaktor serveru Root.cz, dnes produktový manažer a konzultant se zaměřením na Bitcoin a kryptoměny.