Hlavní navigace

Pětina českých firem používá Wi-Fi 6, ukázal průzkum Cisco

8. 4. 2021

Sdílet

Wi-Fi 6 Autor: Depositphotos

Firemní bezdrátové sítě v Česku a na Slovensku jsou poměrně moderní. Téměř 20 % firem už využívá nejpokročilejší Wi-Fi 6. Generace a 77 % inovovalo svou Wi-Fi síť v posledních 3 letech. Na druhou stranu ale síť 24 % firem neumožňuje zaměstnancům plnohodnotnou práci na dálku, která by jim v tuto chvíli pomohla lépe zvládat dopady pandemie, říká Pavel Křižanovský, technický ředitel společnosti Cisco. Data pocházejí z rozsáhlého průzkumu společnosti Cisco, kterého se zúčastnilo 900 manažerů a IT specialistů českých a slovenských firem.

V rámci protipandemických opatření řada firem urychlila projekty digitální transformace a inovovala svou IT infrastrukturu. V průzkumu se tak vyjádřila více než polovina dotázaných. V rámci inovací 37 % podniků zavedlo nebo rozšířilo využití VPN přístupu do firemní sítě a více než čtvrtina zavedla nástroje pro spolupráci uživatelů (skupinové chaty, videohovory apod.). Moderní způsob práce na dálku – office extend, který umožňuje pracovat z domova na firemní Wi-Fi síti včetně všech nastavení a zabezpečení, zaváděly hlavně nejmenší a největší firmy. U těch také průzkum ukázal, že jsou, co se týká IT infrastruktury, nejinovativnější. Svou páteřní infrastrukturu, musela proto nejčastěji posílit skupina středně velkých firem, a to ve 24 % případů. Důvodem je to, že středně velké firmy investovaly do inovace svých sítí v posledních letech nejméně úsilí, a tedy nebyly na pandemii tak dobře připraveny. I přes veškerá opatření nedovoluje nastavení a zabezpečení sítě 24 % firem zajistit zaměstnancům možnost plnohodnotně pracovat na dálku.

Firmy ve velkém nakupovaly počítače a jiné vybavení pro domácí kanceláře svých zaměstnanců, aby jim umožnily pracovat na dálku, ale často zapomínají na to nejdůležitější. Aby také s těmito zřízeními mohli zaměstnanci pracovat plnohodnotně. Proto i nyní, rok od nástupu opatření a ve chvíli, kdy se hledají způsoby, jak donutit firmy zavádět home office, nemá tuto možnost tak velká část z nich, říká Pavel Křižanovský.

Jedním ze způsobů, jak vylepšit svou síťovou infrastrukturu a zároveň výrazně zvýšit zabezpečení Wi-Fi sítě a tedy hlavního přístupu k podnikovým datům a systémům, je přechod na Wi-Fi 6. Generace. Ta totiž nabízí zabezpečení standardem WPA3. Ten byl navržen tak, aby dokázal čelit současným bezpečnostním hrozbám – a to i těm, na které už jeho předchůdce WPA2 nestačí. Přestože WPA2 již neposkytuje nejvyšší stupeň ochrany, využívá ho stále 85 % firem. Přitom právě Wi-Fi je jedním z míst kudy útočníci často dokážou proniknout do systému. Dalším způsobem, jak se firmy chrání je VPN, kterou provozuje čtvrtina z nich. U velkých firem bodují také webová autentizace a security gateway, které využívá 51 % respektive 25 % z nich.

Ačkoliv Wi-Fi 6 nabízí i benefity v podobě větší rychlosti a stability, nejrozšířenějším standardem je podle průzkumu 802.11ac – tedy Wi-Fi 5 – využívá ji 70 % českých a slovenských firem. Více než třetina firem ale stále ještě provozuje i starší Wi-Fi 1., 2. nebo 3. generace. Nejnovější standard 802.11ax (Wi-Fi 6) pak zavedlo už téměř 20 % podniků.

(Zdroj: Tisková zpráva)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?