Hlavní navigace

Piwik byl přejmenován na Matomo

11. 1. 2018

Sdílet

Svobodný nástroj pro webovou analytiku Piwik mění název na Matomo. Možná vás toto oznámení překvapilo, ale uklidněte se, vydechněte, protože se nic velkého neděje. Mění se jen jméno projektu, napsal Matthieu Aubry, tvůrce Piwiku. Hlavním důvodem změny je, že starý název kolidoval s dalšími projekty, proto chtěli být vývojáři napodruhé unikátní. Matomo znamená v japonštině upřímnost, což odpovídá naší hlavní devíze – transparentnosti.

Deset let existující projekt se od začátku snaží přinést svobodnou variantu analytického nástroje, který by konkuroval řešením jako Google Analytics a ponechával přitom data v rukou provozovatele webu. Piwik (nově Matomo) používá více než milion webů po celém světě.

Vývojáři také na letošní rok chystají vydání nové verze 4.0, která bude v souladu s evropským nařízením GDPR. Projekt už má nový web Matomo.org, kde je možné si také vyzkoušet demo.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.