Hlavní navigace

Počet českých domén vloni narostl o čtyři procenta na 1,4 milionů

14. 2. 2022

Sdílet

CZ.NIC logo Autor: CZ.NIC

Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, zveřejnilo každoroční Domain report, ve kterém upozorňuje na zajímavá data spojená s doménou .CZ. Během loňského roku vzrostl počet domén na více než 1,42 milionu, což v meziročním srovnání znamená navýšení o téměř 4 procenta. Průměrně bylo měsíčně zaregistrováno přes 17 000 domén. Ucelený přehled statistik přináší celkovou zprávu o stavu české národní domény – o DNS provozu, technologii DNSSEC, používaném softwaru pro hlavní internetové služby nebo zajímavosti o doménových jménech a geografii. Podrobnosti k jednotlivým bodům jsou k dispozici na webových stránkách.

Na konci roku 2021 bylo v doménovém registru evidováno celkem 1 424 131 domén s českou národní koncovkou, což znamená, že za poslední tři roky stoupl tento počet o více než 7 procent. Z celkových 206 443 registrací proběhlo nejvíce v obdobích leden až březen a následně v listopadu až prosinci, což stejně jako v loňském roce odpovídá vlnám pandemie.

Počet domén v .CZ
Autor: CZ.NIC

Vývoj počtu domén v .CZ

Z dat dále vyplývá, že významná většina domén druhé úrovně již má autoritativní DNS servery odpovídající na dotazy přes IPv4 i IPv6, jedná se o více než 80 procent z celkového počtu domén. Zároveň je však výrazně nižší zastoupení IPv6 v DNS provozu, u autoritativních serverů je to jedna třetina, u veřejného resolveru ODVR méně než desetina.

Domain Report dále uvádí, že největší skupina držitelů domén pochází z České republiky (necelých 92 procent), přičemž nejvíce jich je z Prahy (420 208) a naopak nejméně opět z Karlovarského kraje (15 843). Podíl zahraničních držitelů domén je v současné době 8,2 procent, přičemž největší skupinu tvoří držitelé ze Slovenska, Německa a Spojených států amerických. Počet domén držených na Slovensku, ve Spojených státech amerických, Francii a na Bahamách vykazuje rostoucí trend, naopak pokračuje pokles domén držených v Německu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky