Hlavní navigace

Počet domén .CZ vyrostl za rok o více než tři procenta, zvýšil se také počet e-shopů

18. 2. 2021

Sdílet

CZ.NIC logo Autor: CZ.NIC

Sdružení CZ.NIC zveřejnilo Domain report za rok 2020, který mimo jiné ukázal, že pandemie COVID-19 měla vliv také na vývoj české národní domény. Oproti očekávané stagnaci vzrostl meziročně počet domén s koncovkou .CZ o více než tři procenta a vzhledem k opatřením se zvýšil také počet e-shopů. Soubor statistik však přináší celkový přehled o stavu české národní domény – o DNS provozu, technologii DNSSEC, používaném softwaru pro hlavní internetové služby nebo zajímavosti o doménových jménech a geografii. Podrobnosti k jednotlivým bodům jsou k dispozici na webových stránkách.

Na konci roku obsahoval registr správce české národní domény celkem 1 371 566 .CZ domén, což je o 3,2 procenta více než v roce 2019. Příčina největšího přírůstku za poslední tři roky velmi pravděpodobně souvisí s výskytem onemocnění COVID-19 a vydanými opatřeními. Z celkových 204 265 registrací proběhlo nejvíce v obdobích od března do června a od října do prosince, což odpovídá dvěma vlnám pandemie. Přinejmenším pak 2 500 registrovaných domén bylo pravděpodobně přímo spojeno s tímto onemocněním, protože jejich jména obsahují alespoň jeden z dvanácti vybraných slovních výrazů jako jsou například corona/korona, covid, virus či respirator.

Na rozdíl od loňského roku lze zaznamenat, vlivem restrikcí, vyšší počet e-shopů, který stoupl téměř o polovinu. Došlo také k masivnímu nárůstu zaparkovaných domén (35,87 %), u nich se dá předpokládat, že část tvoří takzvané spekulativní domény, tedy jsou zřízené za účelem pozdějšího prodeje.

(Zdroj: Tisková zpráva)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.