Hlavní navigace

Počítače Lenovo prý nesmí do zpravodajských služeb kvůli strachu z čínské vlády

1. 8. 2013

Sdílet

The Verge píše o společnosti Lenovo, která se údajně dostala na černou listinu moha světových zpravodajských služeb včetně CIA, MI5, MI6 a dalších organizací z Austrálie, Británie, USA, Kanady či Nového Zélandu. Počítače tohoto výrobce prý nesmí pracovat s přísně tajnými informacemi a mohou být nasazovány jen na taková místa, kde nehrozí vyzrazení citlivých údajů.

Podle článku prý Britové objevili v počítačích Lenovo bezpečnostní díry jak v hardware, tak i ve firmware. Výsledkem je varování před bezpečnostní hrozbou, která pramení z provázanosti firmy s čínskou vládou. Samotné Lenovo prý o podobném zákazu ze strany těchto vládních složek neví.

Agenti, Lenovo naslouchá…

Podle všeho to není poprvé, co k podobnému zákazu došlo. V roce 2006 Spojené státy odmítly 16 000 počítačů stejné značky použít pro zpracování přísně tajných dokumentů, protože chtěly zaručit, že nedojde k úniku citlivých informací či narušení bezpečnosti komunikačních kanálů.

Australské ministerstvo obrany celou věc bagatelizuje a tvrdí, že je vše mírně jinak. Podle mluvčího prý nebyly stroje Lenovo certifikovány pro tento typ úkolů, což ale neznamená, že tomu tak v budoucnu nebude. The Verge píše, že není jasné, zda jde o hru se slovy nebo je skutečně celá kauza nesmyslná.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.