Hlavní navigace

Počítačové algoritmy se stále v hraní pokeru nevyrovnají lidem

14. 5. 2015

Sdílet

Nejlepší počítačové algoritmy již nějaký čas porážejí lidské hráče v šachách, ale v hraní pokeru se jim zatím nedokážou vyrovnat.

To demonstrovali pracovníci Carnegie Mellon University (CMU) v Pittsburghu a čtveřice lidských hráčů světové špičky, kteří vytvořili algoritmus Claudico, jenž použili na souboj „Brains vs. Artificial Intelligence“.

Soutěžilo se v nelimitovaném Texas hold 'em. Proti počítači využívající algoritmus Claudico hráli dva hráči (nezávislé hry). Celkem se hrály čtyři hry. Aby se eliminoval vliv náhody, souboje byly rozdělené na dvě dvojice. V jedné dostal počítač stejné karty jako hráč a v druhé naopak.

Ve třech soubojích algoritmus prohrál a hráči nahráli 213,7, 529,0 a 70,5 tisíc. Pouze v jednom souboji algoritmus vyhrál a to částku 80,5 tisíc dolarů. Suma sumárum – lidští hráči nahráli 732,7 tisíc dolarů.

Algoritmus Claudico běžel na superpočítači Blacklight umístěný na univerzitě CMU. Blacklight je SGI Altix UV1000 s 512 osmijádrovými Intel Xeon 7500 procesory a 16 TB paměti. 

Stavový prostor hry s použitými pravidly má podle autorů hry celkově 10 ^ 161 různých stavů (situací), které mohou vzniknout.

(Zdroj: DSL.sk)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Michal Strnad pracuje ve sdružení CESNET, provozující národní síť vědy a výzkumu, Akademii věd České republiky a jako redaktor na serveru Root.cz. Kromě počítačů rád běhá, kuchtí a čte vše, co se mu dostane pod ruku.