Hlavní navigace

Podílu Linuxu na Steamu nadále činí jen 0,5 %

2. 5. 2018

Sdílet

Steam

Léta letoucí platilo, že podíl Linuxu na desktopech se pohybuje kolem 1 %. Často se toto dokládalo statistikami herní služby Steam, v ní ale od vydání Windows 10, která Microsoft vehementně nabízel většině planety po řadu měsíců zdarma či velmi levně, nadále klesá.

Dubnové statistiky Steamu z hlediska hardwaru a softwaru ukazují podíl Linuxu na hodnotě 0,55 %. To sice představuje 0,22% nárůst oproti předchozímu měsíci, ale stále je to na hony vzdáleno podílu, který Valve chtělo mít, když po příchodu Windows 8 představilo linuxový Steam, stroje Steam Machines a ovladač Steam Controller či SteamOS jako takový. 96% podíl drží Windows, zbylá 3 % pak macOS.

Phoronix doplňuje, že dle statistik NetMarketShare je podíl Linuxu na desktopech kolem 2,2 %, přičemž Windows drží zhruba 88% podíl a macOS 9%. Pochopitelně ale nadále platí, že tyto statistiky nic zásadního nevypovídají: kdo je spokojeným uživatelem Windows, obvykle jím bude i nadále, stejné pak platí i pro Linux a další OS.

Z hlediska hardwarového na Linuxu vládnou Intel CPU (81% podíl), čtyřjádrové (48%) a dvoujádrové (39%) procesory, nejpoužívanější grafikou je GeForce GTX 1060 následovaná Intel HD 4000 (první Radeon je až na 13. pozici) a nejvíc lidí (skoro polovina) používá rozlišení 1920×1080 (pětina pak notebookových 1366×768).

Používáte Steam?

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.