Hlavní navigace

Podle IP adresy není možné obvinit uživatele z použití P2P sítí

9. 9. 2011

Sdílet

IPv4 adres je nedostatek. To víme všichni. Začíná to ale být i právní problém, který proniká k soudům. V Kalifornii probíhá velká žaloba proti uživatelům P2P sítí a jejich nelegálnímu sdílení autorského materiálu. Právník žalující strany ale nyní připustil, že podle IP adresy není možné ukázat na konkrétního pachatele. Žalobce proto požádal soudce, aby mohly být prohlédnuty všechny počítače v domě.

To soudce velmi rozlítilo, protože to celý případ komplikuje, je třeba zajistit soudní povolení, domovní prohlídky a sběr dalších důkazů, a to vše ve chvíli, kdy ještě nepadlo žádné konkrétní jméno potenciálního viníka. Může jím být majitel domu, ale i kdokoliv z jeho rodiny či jiný uživatel jeho připojení k internetu. Ti všichni totiž sdílejí jednu IP adresu a podle majitele domu se jedná nejméně o tucet různých zařízení. Případ jen dokazuje, že nedostatek IP adres není čistě technický problém.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.