Hlavní navigace

Podpora Intel Software Defined Silicon míří do Linuxu 5.17 a 5.18

2. 2. 2022

Sdílet

Intel Xeon Platinum Autor: Intel

Víme, že funkcionalita umožňující dodatečnou softwarovou aktivaci vlastností CPU Intel, když si je uživatel doplatí, je v přípravě. Samotný Intel zatím plně plány neohlásil, ale z patchů, které míří do Linuxu, je zjevné, že podpora Software Defined Silicon (SDSi) bude jednoho nepříliš vzdáleného dne součástí Linuxu.

Phoronix vzpomíná, že patchů implementujících SDSi jsme si poprvé všimli už loni v září. Věc bude řešit ovladač intel_sdsi stavějící na kryptograficky podepsaných certifikátech a obecně se předpokládá, že funkcionalita primárně míří na serverová CPU. Připomeňme, že některé úvodní patche jsou již součástí větve jádra, ze které vzejde budoucí jádro Linux 5.17, pozdější se objeví až s Linuxem 5.18 někdy v průběhu března. Prozatím to ale vypadá, že David E. Box z Intelu dostává současně se svými patchi školení od Grega K-H, jak patche připravovat.

Připomeňme, že podobnou funkcionalitou už Intel koketoval před více než 10 lety ještě za starých procesorů Core. V principu je věc typu SDSi logická: z hlediska křemíku jsou levnější/nižší modely Xeonů shodné s vyššími, všichni výrobci běžně oddělují jednotlivé úrovně CPU či GPU tím, že vypínají tu menši, tu větší část čipů, aby plně aktivní čipy mohli prodávat za vyšší ceny. Sport odemykání těchto vypnutých částí bez posvěcení výrobce je letitou záležitostí, ať již šlo o Phenomy X3, u kterých bylo možné aktivovat čtvrté CPU jádro, nebo rozličné Radeony povýšitelné pouhou změnou firmwaru na plný model. V případě SDSi půjde sice o placenou, ale výrobcem garantovanou funkcionalitu, což je v serverovém segmentu důležité.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 2. 2. 2022 17:05

    LD

    Tak doufejme, že to nedojde tak daleko, že si budeme platit měsíčně za to, že nám funguje hardware... aneb, základní cpu "zdarma" bude jen jednojádro s HT, a kdo bude chtít víc, holt bude muset platit. Stejne tak GPU, chceš HW enkoder AV1? Zaplať. Nebo to bude opačné, bude se měřit jaká část HW se používá a na to přijde faktura... Zní to jako scifi, ale trochu se toho bojím, že se toho někdo chytne jako obchodní model. Na druhou stranu, asi by s tím brzy narazil.

  • 2. 2. 2022 19:15

    David Ježek

    Tak tohle je zase zbytečně moc velké tahání za vlasy. Celá věc je o tom moci dokoupit funkcionalitu, kterou to železo má, ale je z marketingově-ekonomických důvodů vypnutá. První výrobce, co bude vyžadovat licenční placení za dříve zakoupenou funkcionalitu by byl první, který do roka a do dne chcípne na odliv zákazníků.

    Na druhou stranu je tu Amazon, který lidem z Kindle klidně revokuje "závadné" knihy žejo. No, kdo ví. Uvidíme, kam se obecně vyvine západní společnost.

  • 2. 2. 2022 20:31

    Jakub Lobodáš

    Ty to popisuješ jako lego, že si koupíš kostičky a podle potřeby si postavíš co potřebuješ, ale tak to není...
    Reálně podle intelovského mozku počítej spíš s tím, že si koupíš CPU, které vše umí, ale k tomu potřebuješ "DLC" abys měl všeho, podle vzoru EA (které jak víme už na todle dojelo - viz SW:BF2, které ve finále Disney přitlačilo na zeď , aby se o to bezplatně začalo starat).

    Reálně do dopadne tak, že Intel si najde novou věc jak z lidí tahat prachy... A nevím proč, ale zdá se mi, že to podporuješ....
    Lidé nechtěj koupit věc s parametry, ale aby to uměla celé, tak si dokoupíš klíč na odemčení... Je to něco jako , by sis koupil auto, ale víc jak 50 Km/h nebudeš moct... ale když si koupíš balíček, tak to bude jinak.... A ani bych se pak nedivil, že by to bylo pak jako roční předplatné..

    Ať je to jakkoliv... tak je to padlé na hlavu... A i kdyby tak ty vypnuté funkce/sektory/o­dlehlé části atd... musí být neporušené a to jak víme, tak má Intel prostě problém splnit.

  • 2. 2. 2022 22:45

    Peter Fodrek
    Zlatý podporovatel

    >Intel koketoval před více než 10 lety ještě za starých procesorů Core

    nie len koketoval, on to nasadil v malej miere ale neboli to Core ale Pentium

    Upgrade procesoru od Intelu? Stačí zakoupit kartičku, setřít kód…
    20. 9. 2010
    Představte si, že si koupíte počítač s procesorem Pentium s integrovanou grafikou. Po čase budete chtít ale procesor lepší, jenže buďto se nechcete vrtat v počítači, nebo třeba nebudete ani moci (záruční plomba a podobně). Co uděláte? Koupíte si kartičku s „upgradem“, setřete kód, zadáte jej do jisté aplikace (s příznačným názvem „Intel Upgrade Application“) a… Už podle obrázku jistě pochopíte, že tohle asi nebude aprílový žert…

    V čem se liší G6951 od G6950? Ničím, má stejné parametry, pouze je možné jej po zakoupení speciální kartičky „upgradovat“. A co se v něm odemkne? 1 MB L3 cache navíc a Hyper-Threading, tedy ze dvou vláken jsou rázem čtyři. Jinými slovy z něj takto vyrobíte něco, co by se dalo nazvat Core i3 520.

    Dlužno dodat, že se to svým způsobem nevyplatí. Kartička totiž stojí $50. Samotné Pentium G6950 (bez možnosti odemknutí) stojí u Intelu $87, Core i3 530 pak $113 (jsou to ceny velkoobchodní při odběru po tisíci kusech, ale i tak je mezi nimi rozptyl pouhých 26 dolarů

    https://diit.cz/clanek/upgrade-procesoru-od-intelu-staci-zakoupit-karticku-setrit-kod/36995

  • 3. 2. 2022 10:56

    SB

    „jaká část“ -> „která část“

    Ještě je tu AMD.

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.