Hlavní navigace

Podpora paměťových karet SD Express zamíří do jádra 5.11

15. 12. 2020

Sdílet

microSD, microSDHC, microSDXC Autor: David Ježek, podle licence: CC BY-SA 4.0

Specifikace sběrnice SD Express formátu paměťových karet Secure Digital je stará dva a půl roku. Zavádí do světa SD podporu PCI Express sběrnice, a to až ve verzi 4.0 se 2 linkami (plus navíc s protokolem NVMe 1.4). Teoreticky tak mohou SD karty (SD, SDHC, SDXC, SDUC) disponovat přenosovou rychlostí až téměř 4GB/s – oproti dnes obvykle používaným rozhraním UHS-I a UHS-II dávajícím rychlost od 50 po 312 MB/s. Podpora SD Express pak nyní míří do linuxového jádra a objeví se ve verzi 5.11.

Podpora bude fungovat logicky tak, že nejprve systém SD kartu připojí standardním SD rozhraním a poté se s ní domluví, jakou variantu vyššího přenosového rozhraní podporuje (zde tedy PCIe/NVMe) a spojení patřičně povýší. Podpora SD karet v Linuxu tak s verzí 5.11 povýší zhruba na specifikaci SD 7.1, přičemž SD Express/PCIe/NVMe zavedla již zmíněná specifikace SD 7.0 v roce 2018.

Vedle vlastní obecné podpory je také nutná podpora v ovladačích, budoucí Linux 5.11 například zavádí v ovladači rtsx_pci podporu loni vydaného řadiče Realtek RTS5261 (jeden z prvních čipů podporujících SD 7.0).

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 15. 12. 2020 12:43

  Harvie .cz

  Takze pujde v budoucnu treba do notasu nebo mobilu s SD slotem pres redukci pripojit externi GPU? (za predpokladu, ze tam bude nakej malej mikrokontroler, kterej vyjedna ten handover :-)

 • 15. 12. 2020 12:59

  RDa

  Zalezi jaky "radic" ten SDX slot bude mit - pokud se bude jednat jen o klasicky PCIe bridge, v analogii s ExpressCard slotem (podpora hotswap, podpora rezervace resources kdyz bootujete bez pripojene karty), tak bych v tom nevidel problem - ono to totiz takto uz funguje :)

  Opacna situace by byla, kdyby se SDX slot hodil az za netransparentni radic - napr. jak je to v pripade raid (ex-SAS) radicu ktere podporuji NVMe disky - k tem se pristupuje porad skrze API toho raid radice, host OS netusi ze to jsou NVMe disky (to informovane tusi az nejake CLI tooly od vyrobce raid radice)

 • 15. 12. 2020 12:52

  byCx

  To asi ne, ale půjde k tomu připojit SD karta stejně rychlá jako disk :-)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.