Hlavní navigace

Podpora pro Drupal 7 skončí v listopadu 2021

26. 2. 2019

Sdílet

Drupal logo

Drupal 7 vyšel v roce 2011 a jeho podpora bude ukončena po deseti letech – v listopadu roku 2021. To konkrétně pro weby na této verzi znamená, že komunita po tomto datu už nebude opravovat chyby, psát dokumentaci a připravovat nové projekty kolem této verze.

Zároveň už do repozitáře pro Drupal 7 nepřibudou další commity, bezpečnostní tým nebude vydávat žádné opravy ani vydávat varování týkající se modulů, témat a dalších součástí. Všechna dosavadní vydání a informační stránky budou označeny jako nepodporované.

Pokud někde používáte Drupal 7 s modulem update status, bude jádro redakčního systému hlásit „nepodporované“. Automatické skeny mohou také tuto verzi označovat za nebezpečnou. Používat nepodporovanou verzi software je obecně považováno za špatný nápad, je čas přemýšlet pomalu nad migrací na Drupal 8.

(Zdroj: Slashdot)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 26. 2. 2019 13:48

    to_je_jedno

    pokud vsak nekdo nebude schopen z nejakeho duvodu projit upgrade bude mozne jeste nejmene 3 roky uplatnit placeny LTS program.
    Vse je popsano zde: https://www.drupal.org/psa-2019-02-25

  • 26. 2. 2019 13:53

    Karel Hudaň (neregistrovaný)

    Otázka ovšem je, kam dál po Drupalu 7? Backdrop?

    Četbou stránek p.Polzera jsem nabyl dojmu, že Drupal 8 nebude cesta, kterou bych se chtěl vydat. Takže staré weby, které jsem kdy udělal musím nějak udržet při životě a nové půjdou do Wagtail, to je jasné :)

  • 26. 2. 2019 21:22

    MaT

    No, mně někde ještě něco jede i na Drupalu 6, upgrade by asi přinesl spoustu komplikací. Také bych se do budoucna rád zbavil PHP, zajímavé je, že jsem došel ke stejnému řešení - Django a nad ním případně pro některé weby ještě Wagtail. :-)

  • 27. 2. 2019 8:18

    bez přezdívky

    Četbou stránek p.Polzera jsem nabyl dojmu, že Drupal 8 nebude cesta, kterou bych se chtěl vydat.

    Mohu poprosit trochu rozebrat (stačí ve formě „nejzajímavějších“ odkazů)? Svůj vývoj jsem již dávno přesměroval na nativní aplikace, ale z historických důvodů mi zůstalo na krku pár webů a tak řeším upgrade cestou nejmenšího odporu a zároveň nestojím o systém, se kterým budu mít neustále nějaké starosti...

  • 27. 2. 2019 20:51

    Karel Hudaň (neregistrovaný)

    První překvapení pro mě byl článek o migraci starého Drupalu na WP. A následoval článek o Backdropu, kde je zajímavý odstavec "Proč nejít do Drupalu 8?". Ten na mě sedl na 100%.

    Jelikož už nějakou dobu jsem z Drupalu nešťastný, tak tyhle články byly poslední kapkou.

  • 27. 2. 2019 12:09

    to_je_jedno

    Jestli takovyhle obrazek Polzer siri ku svemu ctenarstvu tak to je fakt pecka. Naopak slepa vetev je Backdrop, to je ztrata casu, nema to zadny benefit.

    Drupal 8 je logicky krok do sveta bezneho PHP - composer, symfony, unit testy atd.

    Ano, je to krok bolestivy, ale nutny.

  • 27. 2. 2019 21:20

    Karel Hudaň (neregistrovaný)

    Nevím jestli bych to nazval šířením, ale bylo to poslední co mě definitivně přiklonilo k tomu, abych hodil celé PHP za hlavu a šel používat to s čím pracuji každý den. Tím myslím Django a místo Drupalu to vidím na zmíněný Wagtail.
    Po přečtení The Zen of Wagtail mi bylo jasné, že to je to co mnou rezonuje a kam chci jít.

    Od Backdropu si slibuji pouze to, že mi to umožní udržet při životě staré projekty a až zastarají a domluvím se na placeném faceliftu, tak je rovnou překlopím z Drupalu/Backdropu pryč.

    Technologie použité v Drupalu 8 jsou paráda, o tom žádná. Problém je ten, že pokud jsem PHP amatér a nevystačím s moduly/funkci­onalitou, kterou udělal někdo za mne, tak jsem v háji. Takže nutný a bolestivý krok raději přenechám někomu jinému :-).

  • 28. 2. 2019 8:39

    bez přezdívky
    Mohu se zeptat, jaké jsou vaše názory na tato jeho tvrzení?
    • Co si budeme namlouvat, Drupal 8 poněkud zaříznul podporu pro hobby programátory a tvůrce webů. Sedmička byla relativně jednoduchý systém, jak na počet souborů, tak na velikost prázdného systému i jeho databáze.
    • Klasický hosting s PHP pro něj není to pravé. A pro menší weby bez výhledu růstu je to kanón na vrabce.
    • Výrazně vyšší náročnost tvorby modulů a témat vzhledu.

    Mám pod svou správou pár menších webů a začíná se mi zdát, že Wordpress by pro ně mohl být lepší. S jednou výjimkou, kdy už se vlastně jedná o malinký informační systém - cca 50 uživatelů (uzavřená komunita) s hierarchií rolí a s tím spjatá práva přístupu do různých sekcí a pod-sekcí a různými právy tvorby obsahu. Problém je v tom, že web není moje specializace, ale není nikdo lepší (jinými slovy, považuji se za okrajového hobby webadmina). Ale nechci se ponořit do něčeho, z čeho se vynořím až za dva roky...

  • 28. 2. 2019 14:50

    Karel Hudaň (neregistrovaný)

    Drupal 8 jsem viděl jen z rychlíku, takže to budou opravdu povrchní osobní názory. Jak jsem již psal, štvát mě postupně začala už verze 7.

    „Co si budeme namlouvat, Drupal 8 poněkud zaříznul podporu pro hobby programátory a tvůrce webů. Sedmička byla relativně jednoduchý systém, jak na počet souborů, tak na velikost prázdného systému i jeho databáze.“

    Drupal 7 má cca 12,6 MB v 1.108 souborech a D8 cca 64,8 MB v 15.722 souborech. Dle mého to je ale celkem irelevantní. Mnou používané Django má cca 35,7 MB v 5.966 souborech a vůbec mě to netrápí/nezajímá. Samozřejmě jen pokud se používá IDE které je schopno navigovat po definicích tříd, funkcí, atp a umí v nich vyhledávat. A optimálně včetně nápověd co která funkce/metoda dělá.
    Je lepší to mít pěkně strukturované ve více souborech, než mastit více věcí do jednoho fajlu.

    Problém vidím spíš v tom, že pro práci v D8 si člověk musí sednout, studovat a zkoušet. A to nějakou dobu holt vezme než se zapracuje. Což je v pořádku pokud se budu weby v D8 živit. A zde s p.Polcerem 100% souhlasím, že to není to pravé pro hobby webaře, kteří u D7 mohli "sednout a psát".

    „Klasický hosting s PHP pro něj není to pravé. A pro menší weby bez výhledu růstu je to kanón na vrabce.“

    Věci ohledně hostingu nemůžu zhodnotit, vše mám na vlastní VPS a nikdy jsem nic jiného nezkoušel.
    Kanón na vrabce mi nevadí. Raději kanón který dobře znám, než na každý projekt používat něco jiného.

    Výrazně vyšší náročnost tvorby modulů a témat vzhledu.

    Jo, s tím by se dalo souhlasit. :-)

    --

    WP mám v hlavě zafixovanej jako celkem problematický projekt z hlediska bezpečnosti. A že to je taková trochu patlanina. Ale je možné, že věci se změnily a vývojáři jádra i modulů se to snaží posunout někam dál. Nevím.

    Pokud bych chtěl zůstat u PHP CMS, tak bych se hecnul a ten D8 přeci jen nastudoval. Směr kterým postupují je dobrý. A na dva roky to učení nebude. Spíš tak 14 dní a potom se hned pustit do nějaké realizace a trénovat a trénovat.

  • 1. 3. 2019 8:25

    bez přezdívky

    No, já jsem D8 už taky trošku zkoušel, ale též jen povrchně a právě proto stojím o názory různých stran.

    Co se týče počtu souborů a kanónu na vrabce - na jednu stranu s tímto určitě souhlasím, taktéž mi to nevadí, když to funguje. Jenže právě na druhou stranu je otázka, jak přesně ta poznámka o kanónu byla myšlena. Nejprve bych ale definoval složitost nástroje (obecně) jako O(C + f(g())), kde C je složitost při prázdném projektu, g() je složitost mého projektu a f() je jak se daný nástroj vypořádá s konkrétním projektem, tedy jak narůstá jeho složitost vzhledem k rozsahu onoho projektu. Moje zkušenosti totiž říkají, že u velkých nástrojů dost často platí, že C >> f(g()) pro malé/hobby projekty a tedy C není možno jenom tak zanedbat. Snad jedinou výjimkou, kterou jsem zaregistroval, jsou programy Vlc a Blender, které umí jet velmi svižně i na mém prehistorickém notebooku, pokud jejich vstup je adekvátní vzhledem k tomu, co od toho stroje mohu požadovat. Tedy Blender dokáže plynule vykreslovat scénu o pár tisích trojúhelnících na slabém stroji - jistě, high-poly model na tom neudělám, jenže pointa je, že třeba Unity 3D má problém na té šunce vůbec plynule zobrazit prázdnou scénu.

    A tedy otázka zní, zda pojem „kanón na vrabce“ v rámci D8 byl myšlen jako „použiji z toho jen zlomek funkcí“ nebo „režie D8 je neadekvátně velká vzhledem k složitosti projektu“ a to je to, čeho se obávám (a moje prvotní, povrchní zkušenost se přiklání právě ke druhé variantě).

    Problém vidím spíš v tom, že pro práci v D8 si člověk musí sednout, studovat a zkoušet. A to nějakou dobu holt vezme než se zapracuje. Což je v pořádku pokud se budu weby v D8 živit. A zde s p.Polcerem 100% souhlasím, že to není to pravé pro hobby webaře, kteří u D7 mohli "sednout a psát".“ + Výrazně vyšší náročnost tvorby modulů a témat vzhledu.

    Chápu, takže je složitější na seznámení se / naučení se zacházet.

    WP mám v hlavě zafixovanej jako celkem problematický projekt z hlediska bezpečnosti. A že to je taková trochu patlanina. Ale je možné, že věci se změnily a vývojáři jádra i modulů se to snaží posunout někam dál. Nevím.

    Ok, dám si na to pozor.

    Pokud bych chtěl zůstat u PHP CMS, tak bych se hecnul a ten D8 přeci jen nastudoval. Směr kterým postupují je dobrý. A na dva roky to učení nebude. Spíš tak 14 dní a potom se hned pustit do nějaké realizace a trénovat a trénovat.

    Dva roky byly myšleny částečně jako nadsázka ;-), ale vzhledem k tomu, jak (i bez rodiny) mám málo času a minimální chuť do projektu, tak to tak klidně může dopadnout...

    Ve výsledku to ale znamená, že teď už pro mne neexistuje něco, jako byl D6, kde jsem si web relativně rychle naklikal (u toho jednoho menšího informačního systému doimplementoval pár menších modulů) a mohl to nechat běžet celé roky a jen aktualizovat a čas-od-času řešit menší problémy, především spam (jsem gigantický odpůrce recaptcha, takže řešení nemám tak efektivní).

  • 1. 3. 2019 11:28

    Karel Hudaň (neregistrovaný)

    ...pojem „kanón na vrabce“ v rámci D8 byl myšlen jako „použiji z toho jen zlomek funkcí“ nebo „režie D8 je neadekvátně velká vzhledem k složitosti projektu“
    Bral jsem to podle první varianty. Ona už režie D7 není zanedbatelná, ale jak to jede z cache, tak to sviští.

    CMS jednoduché jako D6 určitě existuje, jen ten Drupal má holt svoji komunitu, což je prima, když člověk neví kudy kam.
    Nedávno jsem okukoval Grav a docela se mi to líbilo.

    Ještě jedna možnost mi připadá zajímavá a to jsou generátory statických stránek. V rámci jednoho projektu jsem koketoval s Pelicanem, neboť umí generovat z AsciiDoc.

  • 1. 3. 2019 19:50

    bez přezdívky

    CMS jednoduché jako D6 určitě existuje, jen ten Drupal má holt svoji komunitu

    No, ono v první řadě se z diskuze hned nabízí Backdrop, vycházející z D7, ale pochopil jsem to tak, že zase nemá tak silnou základnu a tedy více nejistou budoucnost. Což je pro mne taky celkem důležitý aspekt, proto se dívám po velikánech, jako je D8, WP, Joomla apod.

    Nedávno jsem okukoval Grav a docela se mi to líbilo.

    Na ten jsem narazil už dříve, v nějaké diskuzi. Ptal jsem se uživatelů a pochopil jsem, že je příliš primitivní na můj nejsložitější web (potřebuji trochu komplexnější systém práv). Na ty jednodušší by ale nejspíš šel.

    Ještě jedna možnost mi připadá zajímavá a to jsou generátory statických stránek.

    I toto je varianta, kterou zvažuji pro některé weby. Ale jedině takový, který je sám webovou aplikací s jednoduchým rozhraním, protože úprava obsahu (většinou události, aktuality) je v rukou silně netechnických uživatelů. (Já na samotný obsah prakticky, jak je rok dlouhý, nesahám.)

    * * *

    Vidím to tak, že budu muset vyzkoušet více variant a věnovat tomu víc času, než jsem původně odhadoval... a že si asi budu muset najít dvě řešení (pro jednodušší weby a ten složitější „IS“) místo jednoho.

  • 5. 5. 2020 19:13

    bez přezdívky

    Pokud bych chtěl zůstat u PHP CMS, tak bych se hecnul a ten D8 přeci jen nastudoval. Směr kterým postupují je dobrý. A na dva roky to učení nebude. Spíš tak 14 dní a potom se hned pustit do nějaké realizace a trénovat a trénovat.

    Pro případ, že toto náhodou někdo ještě sleduje - tak jsem se hecnul. Blížím se k dokončení toho nejsložitějšího webu (ty ostatní ještě čekají) a D8 nakonec ten rok volného času fakt sežral.

    Mnoho z toho, co jsem v D6 mohl naklikat jsem zde musel implementovat a co jsem v D6 implementoval jsem v D8 implementoval 2× tak dlouho. Migrace sama sebrala dost výraznou část času. Na jednu stranu chápu - je to daň za vyšší bezpečnost v rámci designu celého cms. Na druhou stranu je ale dokumentace dost špatná. Ano, mají popsané všechny třídy a funkce, ale mnoho z nich neobsahuje nic navíc, než by si člověk odvodil z názvu samotné funkce/třídy, ale už často chybí high-level overview. Ty části, které toto dělají totiž jen škrábnou po povrchu, ale nezanechají dost znalostí, aby člověk mohl sám najít řešení vlastních problémů.

    Debugování samotného Drupalu a studium zdrojového kódu různých modulů se mi stalo standardní rutinou, když chci zjistit, jak něco funguje...

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.