Hlavní navigace

Podpora samostatné grafiky Intel DG1 míří do Linuxu 5.9 a Mesa 20.2

23. 6. 2020

Sdílet

Intel Xe

Intel zveřejnil patche implementující podporu samostatné grafické karty na bázi architektury Gen12/Xe jak pro linuxové jádro, tak v rámci projektu Mesa.

K dispozici jsou kernelové patche, které se však objeví až v jádru Linux 5.9 někdy v říjnu tohoto roku. V projektu Mesa Intel vydal patche pro verzi 20.2, která se objeví někdy na konci srpna. Grafika prozatím známá jako Intel DG1 tak dostane pro své uvedení softwarovou podporu jak pro API OpenGL, tak Vulkan.

Patche tak trochu navazují na dřívější existující podporu pro integrovanou grafiku v procesorech Tiger Lake (a dalších). DG1 není karta cílená pro spotřebitele jako konkurent pro Radeony a GeForce, jde primárně o vývojářskou kartu, na které se bude vše ověřovat, učit se vývojáři práci s touto architekturou a – po mnoha a mnoha letech doufejme – hráči se mezitím mohou těšit na třetí velkou firmu na tomto poli.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.