Hlavní navigace

Podvodné aplikace posílající premium SMS se v Evropě zabydlely

14. 12. 2011

Sdílet

Koncem listopadu se zde objevila zprávička informující o podvodné aplikaci, která bez vědomí uživatele posílá premiové SMS a tím i okrádá majitele čísla o peníze.

Na webu Help Net Security se objevila další informace varující, že se podobné podvodné aplikace v poslední době šíří na sítích pro sdílení souborů, marketech třetích stran a dokonce i na oficiálních marketech.

Zmíněný článek se odovolává na originální post RuFraud: premium SMS podvodník v Evropě na vzestupu na serveru Lokout Mobile Security. Zde je uveden seznam postižených zemí (je zde mj. i Česká republika) a také seznam možných aplikací, za které se podvodná aplikace maskuje. Jedná se o wallpapery k aktuálně populárním filmům, populární hry, horoskopy a podobně.

Že nejde o problém bezvýznamný lze ověřit jednoduše zadáním slova RuFraud do vyhledávače.
 

Tato zprávička byla zaslána čtenářem serveru Root.cz pomocí formuláře Přidat zprávičku. Děkujeme!

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 14. 12. 2011 11:57

  -tri- (neregistrovaný)

  Lide kteri si stahuji wallpapery k filmum, nebo dokonce horoskopy si asi ani nic jineho nezaslouzi...

 • 14. 12. 2011 13:47

  bez přezdívky

  Tak tohle je prusvih.
  Hlavne teda to, ze se tyto podivnosti objevuji i na oficialnim Google Marketu.
  Nejsem zastancem Applu, ale z hlediska bezpecnosti je politika Applu o hodne lepsi.
  Me by se libilo, kdyby i Google zacal aktivne testovat aplikace, ale zaroven by i mohl ponechat stavajici svobodu. Tzn. ze by si kazdy v Marketu mohl nastavit, jestli chce zobrazovat i neotestovane aplikace, nebo treba jenom pred instalaci upozornit, ze jeste nebyla testovana Googlem.

  A mimochodem, nejedna se jenom o wallpapery a horoskopy, ale i hry, klavesnice a office aplikace.

  Sam jsem na jednoho takovyho "developera" pred dvema dny narazil. Kdyz clovek pouzije hlavu (bohuzel nikdo z nas neni neomylny), tak si vsimne neceho podivneho, jako ze ten clovek nema vlastni stranky, aplikace tam nahral behem jednoho dne, vsechny ty aplikace maji mezi 100 - 400 kB, jsou to aplikace od ruznych vyvojaru apod.
  Google zareagoval pomerne rychle, behem par hodin (hlavnim popudem byl prave Lookout, ktery jim to nahlasil), ale i pres to jsem videl, ze pocet stazeni byl pres 1000. V hodnoceni tam pak jeden typek brecel, ze mu to sezralo 5£. Docela slusny.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky