Hlavní navigace

Pokrok v matematice způsobí do pěti let nepoužitelnost šifrování RSA

7. 8. 2013

Sdílet

Šifra RSA i Diffieho-Hellmanova výměna klíčů prý pravděpodobně během několika let padnou, díky nejnovějším pokrokům v matematice. Alex Stamos ze společnosti Artemis na to upozornil na bezpečnostní konferenci Black Hat v Las Vegas. Je tu malá, ale reálná šance, že RSA i klasický Diffie-Hellman nebudou během pěti let použitelné, řekl Stamos.

Princip obou těchto velmi rozšířených algoritmů stojí na tom, že doposud nebylo předvedeno rychlé řešení problému diskrétního logaritmu. Francouzský profesor matematiky Antoine Joux ovšem před půl rokem publikoval dvě práce, ve kterých tvrdí, že řešení bude poměrně brzy nalezeno. Během posledních 25 let totiž v tomto směru proběhla řada úspěšných výzkumů a přibližující se cíl navíc vědce znovu popohání.

Navíc díky internetu se reálné implementace nového algoritmu můžeme dočkat velmi rychle. Joux nebo někdo jiný může přijít s průlomovým objevem, poslat ho na mailing listy a my se praktické implementace můžeme dočkat za den či dva, varoval Stamos. Problém se tak podle něj může objevit nečekaně a velmi rychle se rozšířit.

Bezpečnostní experti proto doporučují postupně přejít na kryptografii eliptických křivek (ECC), která by podle mnohých mohla vydržet bezpečná ještě velmi dlouho. Bohužel implementace těchto algoritmů je v USA chráněná patentem, který má v současné době ve vlastnictví společnost BlackBerry. Vláda USA má zakoupené příslušné licence pro sebe a své dodavatele, ostatní společnosti ale budou muset vyjednávat a platit nemalé částky.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.