Hlavní navigace

Policie v Kolíně chce předpovídat zločiny

6. 1. 2015

Sdílet

Policisté v Kolíně chtějí zatočit s kriminalitou nevšední metodou, matematickou statistikou. Každé policejní oddělení si udržuje vlastní databázi přestupků a trestných činů. Nad touto databázi stačí postavit chytrý program, který bude provádět výpočty a vracet statisticky nejpravděpodobnější místa, kdy a kde se může stát ten či onen trestný čin. Přestože to zní jako děj sci-fi filmu Minority Report, systém se již testuje a vypadá nadějně.

Výstupem by měla být heat mapa, barevně označující oblasti podle počtu výskytů trestných činů. Policisté se tak nebudou muset obracet jen na své zkušenosti a intuici. Do nejrizikovějších míst pak budou zasílány hlídky častěji.

„Tyto hlídky budou preventivní, ale na místa, která si jednou týdně vytipujeme, budeme posílat také náš speciální tým Kolín. To jsou policisté bez uniforem a jejich úkol bude úplně jiný – zadržet pachatele při trestném činu. Budou vysíláni na vytipovaná místa v rizikový čas a budou tam čekat, jestli se něco stane. Takže by mohli být na místě i dřív než pachatel,“ plánuje šéf policistů v Kolíně Jiří Fejfar.

(Zdroj: iDNES)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Michal Strnad pracuje ve sdružení CESNET, provozující národní síť vědy a výzkumu, Akademii věd České republiky a jako redaktor na serveru Root.cz. Kromě počítačů rád běhá, kuchtí a čte vše, co se mu dostane pod ruku.