Hlavní navigace

Policie v Kolíně chce předpovídat zločiny

Sdílet

Michal Strnad

Policisté v Kolíně chtějí zatočit s kriminalitou nevšední metodou, matematickou statistikou. Každé policejní oddělení si udržuje vlastní databázi přestupků a trestných činů. Nad touto databázi stačí postavit chytrý program, který bude provádět výpočty a vracet statisticky nejpravděpodobnější místa, kdy a kde se může stát ten či onen trestný čin. Přestože to zní jako děj sci-fi filmu Minority Report, systém se již testuje a vypadá nadějně.

Výstupem by měla být heat mapa, barevně označující oblasti podle počtu výskytů trestných činů. Policisté se tak nebudou muset obracet jen na své zkušenosti a intuici. Do nejrizikovějších míst pak budou zasílány hlídky častěji.

„Tyto hlídky budou preventivní, ale na místa, která si jednou týdně vytipujeme, budeme posílat také náš speciální tým Kolín. To jsou policisté bez uniforem a jejich úkol bude úplně jiný – zadržet pachatele při trestném činu. Budou vysíláni na vytipovaná místa v rizikový čas a budou tam čekat, jestli se něco stane. Takže by mohli být na místě i dřív než pachatel,“ plánuje šéf policistů v Kolíně Jiří Fejfar.

(Zdroj: iDNES)

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?