Hlavní navigace

Port Coreboot na Intel Alder Lake / Z690 od MSI

12. 4. 2022

Sdílet

Intel Alder Lake Autor: VideoCardz, podle licence: Rights Managed

Možnost provozovat daný počítač s danou základní deskou za pomoci otevřené implementace firmwaru Coreboot je stále velmi omezena na úzké spektrum produktů, často staršího data. Ve vývoji je ale podpora pro aktuální generaci Intel Alder Lake, konkrétně experimentální build projektu schopný nastartovat PC se základní deskou MSI PRO Z690-A WiFi DDR4.

Jde o Dasharo, otevřenou implementaci firmwaru, na které pracuje společnost 3mdeb. Vývojáři z 3mdeb nyní sbírají podněty od testerů (lze se přihlásit k newsletteru), kteří mají desku k dispozici, cílem je funkční podpora včetně UEFI, USB či grafických výstupů, tedy řekněme kompletní inicializace systému. I kdyby měla jednoho dne spoléhat na nějaké binární bloby (jako nouveau u GPU Nvidia), šlo by minimálně o zajímavý milník. Výhodou z tohoto hlediska je volba základní desky s DDR4 sloty, neb dostupnost a cena DDR5 modulů stále drhne.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.