Hlavní navigace

Poškození souborového systému měl na svědomí I/O plánovač, oprava jde i do jádra 4.19

6. 12. 2018

Sdílet

Hlavička disku HDD

Uživatelé čerstvého jádra 4.19 si začali stěžovat na ztráty dat na souborovém systému ext4. Šetření nakonec ukázalo, že problém není v souborovém systému, ale v plánovači BLK-MQ, který má zvýšit výkon při práci s blokovými zařízeními tím, že spravuje několik front a tím využívá moderních vícejádrových procesorů.

Vypadá to, že za problém mohou dva commity, které byly do jádra přidány během července. Chyba je tedy nezávislá na souborovém systému, ale hlásili ji především uživatele ext4, protože je jich jednoduše nejvíc.

Jens Axboe z Facebooku nakonec poslal jednořádkový patch, který celý problém řeší. Ten se dostane do příští major verze 4.20, ale protože jde o důležitou a jednoduchou opravu, stane se také součástí příštího minor vydání 4.19.8. Pokud používáte jádro s chybou, můžete pro jistotu BLK-MQ vypnout zadáním jaderného parametru  scsi_mod.use_blk_mq=0.

(Zdroj: Phoronix)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.