Hlavní navigace

Použité softwarové licence jsou v pořádku, jejich zákaz ve výběrovém řízení je protizákonný, rozhodl ÚOHS

11. 11. 2021

Sdílet

Handshake ruce podání Autor: Depositphotos

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zkoumal námitky společnosti PREDNY SLM, s.r.o. proti podmínkám výběrového řízení, které vyhlásila státní Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP). Ta jako jednu z podmínek pro nákup licencí společnosti Microsoft požadovala, aby se jednalo výhradně o nové a nepoužité licence. Konkrétně šlo o software ve verzi z roku 2019 včetně příslušné podpory předepsané výrobcem: Windows Server Datacenter, Windows Server Standard, Office Pro Plus, Exchange Server, Exchange Server CAL, Windows Server CAL a RDS CAL.

Úřad rozhodl (podrobné znění rozhodnutí), že organizace EGAP stanovila při zadávání veřejné zakázky zadávací podmínky v rozporu se zákonem o zadávání veřejných zakázek, konkrétně se zásadou zákazu diskriminace. Zadavatel tak vytvořil bezdůvodné překážky hospodářské soutěže, když ve výše uvedeném zadávacím řízení stanovil v rámci podmínek účasti technické podmínky účasti tak, že požaduje pořízení výhradně nových licencí v čl. 3 výzvy k podání nabídek definovaných softwarových produktů. Úřad jako opatření k nápravě zrušil zadávací řízení na veřejnou zakázku.

ÚOHS ve svém rozhodnutí také uvádí, že pokud lze druhotné licence ve vztahu k licencím novým označit za řešení srovnatelné, nejedná se o diskriminační postup. Zvláště pokud druhotné licence mohou být nabídnuty za cenu nižší než licence nové. Podrobně se celému problému v dnešním článku na Měšec.cz věnuje Dalibor Z. Chvátal.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.