Hlavní navigace

PowerShell nově spustíte i v Linuxu a na macOS

17. 1. 2018

Sdílet

Microsoft uvolnil novou multiplatformní verzi svého shellu, kterému teď říká PowerShell Core 6.0. Spustíte ho nejen na Windows, ale nově také v Linuxu či na macOS. Nová verze zároveň posílá do propadliště dějin tu původní, která už bude dostávat jen bezpečnostní záplaty. Toto tedy od nynějška je „ten správný PowerShell“.

Instalační balíčky jsou dostupné pro Windows, macOS, Ubuntu, RHEL, CentOS, Fedoru, openSUSE a Debian. Dokumentace Microsoftu obsahuje podrobný instalační návod. Jakmile máte nainstalováno, můžete PowerShell spustit příkazem  pwsh.

Smyslem toho celého je, že pak správci zvyklí na servery s Windows mohou ve stejném prostředí spravovat i další operační systémy. Microsoft ovšem kvůli zajištění multiplatformity musel opustit některé funkce PowerShellu jako Workflows, Snap-iny, cmdlety, Desired State Configuration (DSC) a další. Podle Microsoftu se některé z nich později vrátí, jiné už vůbec ne.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.