Hlavní navigace

Pozor na chipset GMA500 od Intelu

2. 11. 2009

Sdílet

Není to tak dlouho co platilo, že pokud má notebook, netbook nebo i jiné zařízení hardware od Intelu, tak v Linuxu poběží bez problémů. Pokud dnes někomu poradíte netbook s chipsetem Intel, měli byste si dát velký pozor na to, aby to nebyl chipset GMA500. Nejde totiž o práci přímo Intelu, ale je použit chip PowerVR. Krom toho, že s ním mohou šťastní uživatele ovladačů dekódovat video hardwarově, budete s ním mít v Linuxu velké problémy. Intel spolupracuje na distribuci Moblin pro netbooky, které má s GMA500 stejné problémy jako ostatní distribuce, proto je použití tohoto chipsetu ještě záhadnější. Za­jímavý článek k této situaci najdete na linuxjournal.com.

Reakce na sebe nenechala dlouho čekat a najdeme ji přímo na blogu Moblin Zone. V ní autor přirovnává netbooky k embedded zařízením a u těch se prý neočekává, že tam budou chtít uživatelé něco měnit. Po větě „Uzavřené ovladače? Koho to zajímá!“ snad už ani nejde brát celý text vážně. Realita je taková, že GMA500 je podporováno „nějak“ přes pár uzavřených ovladačů a pokud chce uživatel provozovat na netbooku Linux, musí si teď hlídat jaký chipset je obsažen.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.