Hlavní navigace

Přechod KDE neon na Ubuntu 20.04 LTS aktualizuje mnohé zastaralé programy

Sdílet

David Ježek 11. 8. 2020
KDE neon, povyýšení na 20.04 Autor: David Ježek, podle licence: CC BY-SA 4.0

Distribuce KDE neon přímo od tvůrců KDE, která je de facto Ubuntu s nadstavbovými skriptu umožňujícími na tomto základu provozovat vždy aktuální desktop KDE, konečně přešla z 18.04.x LTS na 20.04 LTS. Pro mnohé aplikace se nic zásadního nemění, ale některé staré bolístky jsou tímto přechodem řešeny.

Postup aktualizace shrnuje domovský web, je to vlastně jen o klikání v grafickém průvodci (obligátní pkcon refresh && pkcon update aktualizaci neprovede). Počítejte, že celý proces může běžet klidně hodinu-dvě, v závislosti na množství aplikací a rychlosti vašeho diskového systému.

Nemění se samostatná verze desktopu KDE (ta byla aktuální už předtím). Avšak kromě povýšení kernelu a souvisejících věcí dostává KDE neon i některé klíčové aktualizace.- Například z GIMPu 2.8.x se konečně přechází na 2.10.x, Rawtherapee povyšuje z 5.3 na 5.8, HandBrake z 1.1.0 na 1.3.1. Bohužel třeba Audacity povyšuje jen na řadu 2.3.x, nikoli 2.4, která přinesla podporu formátu Opus. Ale celkově je nynější KDE neon zase lepší distribucí a minimálně u mě proběhla aktualizace bez potíží.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.