Hlavní navigace

Přednáška: Kompilace jádra 2.6.12

3. 6. 2005

Sdílet

Velice často se lidé, kteří linux až tolik neovládají, ptají: „Co to vlastně je ten kernel?”, „Jak si dobře zkompilovat jádro?”, „Kdy mám raději použít moduly?” nebo „Co to je ACPI?”.

Aby všechny tyto věci pochopili, vše udělali dobře a vyvarovali se hlavních chyb, které u začátečníků nastávají, AVC – Audiovizuální centrum klubu Silicon Hill vytvořilo právě na toto téma přednášku s člověkem, který je odborník na slovo vzatý. Výsledkem je téměř dvouhodinová a velice podrobná ukázka kompilace nejnovějšího jádra kernelu 2.6.12 s detailními popisy jednotlivých položek menuconfigu.

Úvodem Rudolf Marek seznamuje diváky s historií, popisem operačních systému a ukazuje základní příkazy, které se pro kompilaci jádra můžou hodit. Následně Vás krok po kroku provede celou kompilací, počínaje prvním stažením archívu ze stránek kernel.org, přes nastavení parametrů v menuconfigu a konče výsledným zkompilováním jádra a modulů. Na závěr předvádí způsoby zavedení systému pomocí zavaděčů lilo a grub.

Pro člověka, který kompilaci jádra nikdy nedělal, je to velice dobrá pomůcka. Ukázku si můžete stáhnout v různých kvalitách a formátech, ze stránek Audiovizuálního centra Silicon Hill, případně ji objednat na e-mailové adrese avc@sh.cvut.cz za cenu poštovného a média. Na stránkách AVC naleznete i jiné zajímavé přednášky týkající se Linuxu – například populární InstallFest nebo OpenWeekend.

[Upozornil Karel Landa.]

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?