Hlavní navigace

Přeposílání tootů a tweetů mezi Mastodonem a Twitterem

9. 12. 2019

Sdílet

Twitter Mastodon

O víkendu jsme pro československou komunitu Ubuntu založili první dva účty na sociálních sítích (pokud jako sociální síť nepočítáme náš Telegram). První volba padla na Mastodon @UbuntuCZ@floss.social a po zvážení jsme vytvořili účet na trochu populárnějším ale uzavřeném Twitteru @UbuntuCZSK.

Minimálně můj první dojem z Mastodonu je velmi pozitivní. Z uživatelského hlediska mi přijde velmi jednoduchý a pokud jste zvyklí na principy Twitteru, budete na Mastodonu jako doma. Pár věcí se tam jinak jmenuje, místo tweetování budete tootat [tútat] nebo tootovat, místo retweetu najdete v rozhraní boost apod.

První těžké rozhodnutí s Mastodonem jsem musel udělat při výběru serveru. Mastodon je totiž decentralizovaná síť a účet si můžete vytvořit na veřejných instancích nebo instanci vlastní, a váš účet bude fungovat v celé síti. Jak je z názvu účtu výše poznat, vybral jsem pro československé Ubuntu server floss.social zaměřený pro příznivce svobodného a otevřeného softwaru, kde už má účet i česká komunita Fedory.

Druhý úkol byl nějak propojit účet na Mastodonu i s nově založeným Twitterem, abychom minimálně ze začátku, než se to rozjede, nemuseli dávat obsah na obě sítě zvlášť. Po konzultaci několika článků na internetu jsem nastavil Mastodon-Twitter Crossposter a jeho autorem hostovanou instanci. Postup byl velmi jednoduchý.

  1. V prohlížeči otevřete adresu crossposter.masto.donte.com.br.
  2. Přihlaste se svým účtem na Mastodon a poté na Twitter (a nebo obráceně).
  3. V obou případech potvrďte povolení přístupu této aplikace k vašemu účtu.
  4. Po druhém přihlášení se dostanete zpět na původní adresu, kde můžete nastavit kopírování tootů/tweetů a boostů/retweetů mezi sítěmi.
  5. Čeština je tam trochu kostrbatá, ale až se jí prolouskáte, nezapomeňte nastavení uložit.
  6. Zkuste si tootnout nebo tweetnout na svém účtu a během chvilky se váš příspěvek objeví i na druhé síti.

Tato zprávička byla zaslána čtenářem serveru Root.cz pomocí formuláře Přidat zprávičku. Děkujeme!

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?