Hlavní navigace

Přeprodej legálně zakoupených MP3 porušuje autorský zákon

3. 4. 2013

Sdílet

Nedávno spuštěná služba ReDigi, která funguje jako bazar s hudebními soubory ve formátu MP3, už čelí první vlně žalob ze strany hudebních vydavatelů. První rozhodnutí soudu dalo za pravdu společnosti Capitol Records. Říká se v něm, že znovu prodat MP3 je možné jen se souhlasem držitele práv. V opačném případě jsou porušována jeho exkluzivní práva k rozmnožování a redistribuci autorského díla.

ReDigi zdůrazňuje, že dochází k ‚přemístění‘ souboru z uživatelova počítače na server. Přenesen je tedy stejný soubor a nedochází k jeho kopírování. I kdyby tomu tak bylo, samotný fakt, že se soubor přesunul z jednoho fyzického zařízení – uživatelova počítače – na jiný – server ReDigi – znamená, že došlo k rozmnožení. Stejně tak, jakmile si další uživatel soubor stáhne, proběhne další rozmnožení. Je irelevantní, že stará nahrávka už neexistuje. Důležité je, že byla vytvořena nová, píše se v rozsudku. Soudce dále říká, že ReDigi není zodpovědný jen za přímé porušení zákona, ale podílí se i na porušování zákona uživateli a ještě na tom vydělává.

(Zdroj: Slashdot)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.