Hlavní navigace

Přibývá DDoS útoků po IPv6

Petr Krčmář

Nový síťový protokol IPv6 se teprve začíná pořádně rozšiřovat, ale přináší sebou řadu nových otázek, mezi kterými jsou i otázky bezpečnostní. Zatím se přes něj prakticky neútočilo, takže mnoho uživatelů i poskytovatelů pro šestku nemá správně nastavené firewally a další bezpečnostní mechanismy.

Podle studie analytické společnosti Arbor Networks ale pomalu přibývá DDoS útoků, které jsou prováděny právě po novém protokolu. Zatím jde podle výzkumu jen o 4 % případů, toto číslo se ale bude zvyšovat. „Rozsah i zastoupení DDoS útoků po IPv6 bude časem postupně narůstat, jak se bude IPv6 rozšiřovat,“ píše se ve studii.

(Zdroj: Arbor Networks)

DDoS útoky jsou vedeny z velké skupiny počítačů, která cílový stroj zahltí nesmyslným provozem, který není schopen zvládat. Někdy se k útokům využívají napadené počítače nic netušících uživatelů, které jsou zneužity ke kriminální činnosti. Studie ale uvádí, že nejčastěji za útoky stojí ideologické důvody. Takové například můžeme v poslední době pozorovat u aktivit hnutí Anonymous.

Našli jste v článku chybu?