Hlavní navigace

Přichází Freespire 3.0 a Linspire 7.0

3. 1. 2018

Sdílet

Vzpomínáte na operační systém Lindows, později pod tlakem Microsoftu přejmenovaný na Linspire? Projekt před lety utichl, nyní ale pod křídly PC/Opensystems LLC vstává z mrtvých a přichází jak nová verze Linspire (komerční systém), tak Freespire (bezplatná odnož). Oba systémy sdílí společný základ, v lecčems se ale liší.

Freespire 3.0 staví na jádru 4.10.0–42, k tomu přidává Firefox 57.x, e-mailový klient Geary, dále Ice SSB, Abiword, Gnumeric, Parole, Pinta a správce fontů. Linspire na tento seznam přidává proprietární a jiné další aplikace jako Google Chrome, Thunderbird (vč. Calender, MS Exchange a Google Sync), LibreOffice, Software Center, VLC, Rhythmbox, integraci Wine pro běh některých Windows aplikací, VirtualBox, podporu dalších souborových systémů (XFS, JFS, ZFS, BTRFS, podporu .NET Core, antivirový program ClamAV, Bleachbit a další bezpečnostní věci.

Freespire 3.0 bude podporováno do roku 2021, Linspire 7.0 do 2025. K pořízení Linspire se váže také roční e-malová/telefonická podpora a pro firmy přístup ke službám jako tvorba vlastních instalačních ISO, auditové služby, bezplatné upgrady či 10% sleva na poříení hardwaru. Freespire lze stáhnout pro 64bit x86, Linspire stojí 80 USD za licenci (pro větší množství cena klesá).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.