Hlavní navigace

Příčina hoření Note 7: baterie je v telefonu příliš natěsno

Sdílet

Petr Krčmář 6. 12. 2016

Odborníci z technologické společnosti Instrumental se zabývali tím, proč telefon Samsung Galaxy Note 7 tak často končil v plamenech. Výsledkem podrobného rozboru je zajímavá zpráva, která jako hlavní příčinu požárů uvádí příliš agresivní design celého telefonu. Baterie byla dovnitř umístěna velmi natěsno, takže docházelo k jejímu mechanickému namáhání.

Jelikož kolem tenké baterie je v telefonu velmi málo místa, byl na ni vyvíjen tlak z různých směrů – ať už rozpínáním samotné baterie při její činnosti nebo mechanickým působením na tělo přístroje. Velmi malé tolerance jsou vidět na následujícím nákresu.

Jinými slovy Note 7 byl od začátku stavěn tak, aby byl co možná nejtenčí a obsahoval baterii s vysokou kapacitou pro dlouhou výdrž. Tato kombinace nutně vedla k maximálnímu využití prostoru, takže baterie byla dovnitř vložena naprosto přesně.

Zpráva pak hovoří o tom, že v takto omezeném prostoru stačí relativně malý tlak, aby se k sobě přiblížily polymerové vrstvy už v tak tenké baterii. Pokud se dotknou, dojde k místnímu přehřátí a případnému požáru. Baterie by přitom měla mít okolo sebe prostor pro případné roztažení o 10 %. Rozbor Note 7 ukazuje, že vývojáři nenechali prostor žádný.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.