Hlavní navigace

Příčina hoření Note 7: baterie je v telefonu příliš natěsno

6. 12. 2016

Sdílet

Odborníci z technologické společnosti Instrumental se zabývali tím, proč telefon Samsung Galaxy Note 7 tak často končil v plamenech. Výsledkem podrobného rozboru je zajímavá zpráva, která jako hlavní příčinu požárů uvádí příliš agresivní design celého telefonu. Baterie byla dovnitř umístěna velmi natěsno, takže docházelo k jejímu mechanickému namáhání.

Jelikož kolem tenké baterie je v telefonu velmi málo místa, byl na ni vyvíjen tlak z různých směrů – ať už rozpínáním samotné baterie při její činnosti nebo mechanickým působením na tělo přístroje. Velmi malé tolerance jsou vidět na následujícím nákresu.

Jinými slovy Note 7 byl od začátku stavěn tak, aby byl co možná nejtenčí a obsahoval baterii s vysokou kapacitou pro dlouhou výdrž. Tato kombinace nutně vedla k maximálnímu využití prostoru, takže baterie byla dovnitř vložena naprosto přesně.

Zpráva pak hovoří o tom, že v takto omezeném prostoru stačí relativně malý tlak, aby se k sobě přiblížily polymerové vrstvy už v tak tenké baterii. Pokud se dotknou, dojde k místnímu přehřátí a případnému požáru. Baterie by přitom měla mít okolo sebe prostor pro případné roztažení o 10 %. Rozbor Note 7 ukazuje, že vývojáři nenechali prostor žádný.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 6. 12. 2016 10:27

  George (neregistrovaný)

  Kdyby lidi nebyli ovce, nenechávali se oblbovat výrobci a jejich úchylnou snahou o co nejtenčí mobil (což je koneckonců jen jiná forma poměřování pindíků), při nákupu hleděli na praktičtější vlastnosti přístrojů a dávali tak výrobcům najevo, co je opravdu pro ně důležité, tak by to nemuselo zajít až tak daleko ...

 • 6. 12. 2016 10:47

  Boo (neregistrovaný)

  Kdyby firmy nebyli vlci, a nechali se ovlyvnovat uzivateli a jejich praktickou touhou o co nejvetsi vydrz (coz je koneckoncu jina forma pomerovani pouzitelnosti), pri vyvoji hledeli na nejpraktictejsi vlastnosti pristroju a davali tak uzivatelum najevo, co je opravdu pro ne dulezite, tak by to nikdy nezaslo az tak daleko...

 • 6. 12. 2016 10:49

  Ondřej Novák

  Upřímně nechápu ten nekonečný hon za nejtenčím mobilem. Naopak mnohem víc mi vyhovuje mobil tvaru cihla. Menší na šířku a výšku, ale tlustší. Rozhodně se to líp drží v ruce a člověk nemá strach, že se to zlomí, když si na to sedne protože mobil nosím v kapsách kalhot.

  Někdy si říkám, že bych chtěl poznat ty zákazníky, kteří si při výběru seřadí mobilní telefony podle tloušťky a sáhnout po tom prvním. Rád bych se jich zeptal, co si od toho slibují.

 • 6. 12. 2016 10:57

  Boo (neregistrovaný)

  Nezbyva nez doufat ze vyrobce Notegate pouci a zbytecna tenkost podobne jako flat design, skonci jak historicka zajimavost z usvitu mobilnich dejin.