Hlavní navigace

Přípravy Shellu a Mutteru na GNOME 42 pokračují

16. 2. 2022

Sdílet

Dvě klíčové komponenty desktopu GNOME, tedy Shell a Mutter, dostávají v rámci svých beta verzí pro budoucí vydání GNOME 42 řadu novinek. Shell tak nyní nabízí přímo v GUI dostupné rozhraní pro screenshoty a screencasting, došlo na redesign prvků OSD, přechod mezi světlým a tmavým motivem je postupný, nechybí nový vysokokontrastní režim, podpora tmavých pozadí obrazovky, přepracovaná podpora GNOME Shell Extensions či mnoho opravených chyb a také mizí zaoblené rohy u horní lišty oken. Podrobnosti na GitHubu projektu.

Mutter 42 Beta vylepšuje nakládání s auto-termination u XWaylandu, vylepšení podpora privátních DRM obrazovek na moderních jádrech, změny v politice nastavení monitoru, propagovaná podpora DMA-BUF pro PipeWire (DMA-BUF screencasting navíc nefunguje už pouze s Intel GPU), zvýšení velikosti popisu souborů u Wayland kompozitoru, nové Clutter grab API a různé opravy chyb. Podrobnosti na GitHubu projektu.

GNOME 42 je nyní ve fázi beta, do RC stádia dojde začátkem března a finální vydání je v plánu na druhou polovinu března, zhruba za měsíc a kousek.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 2. 2022 9:20

    dizzy

    Predpokladam, ze zase sa rozbije api pre shell extensions, ako je v gnome dobrym zvykom a zase budeme 2-3 mesiace trpnut a cakat kym (a ci vobec) vyvojari preklopia vsetky rozsirenia, bez ktorych je gnome takmer nepouzitelny...

    Ako nic v zlom - gnome je vyborne prostredie a pouzivam ho roky, ale toto je pesnicka, ktora sa zial opakuje s kazdou novou verziou...

  • 17. 2. 2022 10:22

    Jiří Eischmann

    Žádné API pro Shell extensions neexistuje. Rozšíření nejsou nic jiného než patche samotného kódu GNOME Shellu. To má své výhody i nevýhody. Výhoda je, že dokáží měnit prakticky cokoliv, nevýhoda, že je může jakákoliv změna rozbít a naopak jakákoliv chyba v nich může shodit celý Shell. Aby se rozšíření nerozbíjela, nesměl by se Shell vyvíjet vůbec.

  • 17. 2. 2022 10:39

    soriako

    Poslední fajn verze Gnome byla verze 2.32, ten odpad co přišel potom mě přinutil přejít na Xfce. Ale bohužel musím dál sledovat co se tam v jejich vymazaných hlavách děje, mám GTK aplikace, na Qt jsem si nezvykl.

  • 17. 2. 2022 11:05

    Křišťan Surname

    Však proto mají distribuce nějaké release cykly, případně stable/unstable kanály. Např. v Gentoo stabilizujeme major verzi GNOME právě až když jsou všechny tyto problémy vyřešeny. Každý si může svobodně používat bleeding edge software minutu po jeho vydání, ale musí počítat s tím, co píšete.

    17. 2. 2022, 11:06 editováno autorem komentáře