Hlavní navigace

Příští rok se prý dodávky Raspberry Pi vrátí k normálu

12. 12. 2022

Sdílet

Raspberry Pi výroba Autor: Raspberry Pi Foundation

Globální dodavatelská krize zasáhla citelně i výrobu populárních jednodeskových počítačů Raspberry Pi. Desky dlouhodobě nejsou k dostání a zatím se to nelepší. Eben Upton ale na blogu RPi Foundation tvrdí, že vše je na velmi dobré cestě a během příštího roku by se měla situace do běžných předpandemických kolejí. Z řady důvodů opouštíme rok 2022 s mnohem lepším přehledem o našem budoucím dodavatelském řetězci křemíku, než s jakým jsme do něj vstupovali, píše Upton.

Podle jeho slov se situace do půlky příštího roku stabilizuje. Můžeme s jistotou říci, že po hubeném prvním čtvrtletí očekáváme, že ve druhém čtvrtletí roku 2023 se dodávky obnoví na úroveň před pandemií a v druhé polovině roku budou neomezené. Nejprve by se měly obnovit běžné dodávky malých desek RPi Zero a Zero W, potom bude následovat Raspberry Pi 3A+ a nakonec také Raspberry Pi 4.

Postupně vyrostla také cena jednotlivých komponent, od výroby samotných desek, přes konektory až po čipy. Nadace se snaží převzít velkou část nákladů na sebe, přesto se neubrání zvýšení cen u některých modelů. Cena Raspberry Pi 4 s 2GB paměti se tak vrátí na původních 45 dolarů, Compute Module 4 zdraží o 5 dolarů, Zero zdraží z 5 na 10 a Zero W z 10 na 15 dolarů. Je tu však i pozitivní stránka věci: jakmile se v roce 2023 vrátí běžná dostupnost produktů Zero, neočekáváme již omezení na jeden kus, které bylo charakteristické pro Zero od jeho uvedení na trh v roce 2015 – budete si jich moci najednou koupit tolik, kolik budete chtít.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?