Hlavní navigace

Prodeje chytrých telefonů rostou, táhnou je Samsung, Huawei, Lenovo a Apple

17. 5. 2017

Sdílet

Podle údajů IDC vzrostl trh chytrých telefonů na Slovensku o 10 % mezi kalendářním rokem 2015 a 2016, zatímco český trh vzrostl o 2,4 % v stejném období: na Slovensku bylo v roce 2016 dodáno 1,3 miliónů telefonů a v České republice dosáhl celkový dovoz 2,7 miliónů kusů. Největší vzestup v dovozu na obou trzích nastal v posledním čtvrtletí roku 2016 – především na Slovensku, kde objem dovozu chytrých telefonů vzrostl v porovnání s třetím čtvrtletím o 61,6%.

V roce 2016 se český a slovenský trh soustředil kolem čtyř značek: Samsung, Huawei, Lenovo a Apple. Samsung zůstal na prvním místě na obou trzích s přibližně 30% tržním podílem na objemu dovozu, zatímco Huawei a Lenovo bojovali o druhé místo. Lenovo skončilo na druhém místě na Slovensku a třetí v České republice. Apple byl v obou zemích stabilní na čtvrtém místě. Český trh je pro prodejce obecně náročnější na budování a obranu svých pozic, neboť mobilní operátoři v České republice drží jen asi 40 % trhu, ve srovnání s přibližně 70 % na Slovensku, říká IDC analytička Ina Malatinská.

Pro všechny ostatní hráče byl 2016 těžkým rokem a to v České republice i na Slovensku. Microsoft, Sony, HTC, LG a Alcatel se ve čtvrtém čtvrtletí roku 2016 staly marginálními hráči na obou trzích, z nichž každý měl méně než 3% podíl na trhu. Tito prodejci spolu s jinými značkami, jako jsou Coolpad, Xiaomi, nebo třeba Zopo, dodali jen asi 2 z 10 chytrých telefonů dovezených v České republice – a ještě méně na Slovensku. Přibližně 80 % všech prodaných telefonů podporuje rychlé datování s LTE.

(Zdroj: Tisková zpráva)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 5. 2017 23:14

    aoam (neregistrovaný)

    žeby se všichni spálili kupovánim všech těch doogee a jiné levné špíny kterou stejně do pulroka pošlou na reklamaci

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.